We wtorek 11 maja Politechnikę Gdańską wizytował sekretarz stanu Ministerstwa Obrony Narodowej Marcin Ociepa. Podczas pobytu na PG spotkał się m.in. z władzami uczelni oraz dyrekcją Centrum Morskich Technologii Militarnych PG, a także odwiedził basen modelowy na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG.

Oprócz sekretarza MON Marcina Ociepy w delegacji wizytującej Politechnikę Gdańską znaleźli się m.in. : dyr. płk Jacek Najs (MON), dyr. Rafał Sobolewski (NCBiR) oraz posłanka Magdalena Sroka. Delegację podjęły władze uczelni: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz prof. Janusz Nieznański, prorektor PG ds. umiędzynarodowienia i innowacji. Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa reprezentował dziekan: prof. Andrzej Seweryn, a Centrum Morskich Technologii Militarnych PG: Andrzej Ogonowski (dyrektor CMTM PG) i Paweł Zariczny (CMTM PG).

W pierwszej części wizyty sekretarz MON i pozostali członkowie delegacji rozmawiali z władzami uczelni o trwających projektach badawczych naukowców Politechniki Gdańskiej w zakresie obronności kraju i wdrażania nowoczesnych technologii wojskowych, które opracowują i udoskonalają pracownicy CMTM.

Następnie udali się na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG, gdzie pokazano im wybudowany w 2015 r. basen modelowy PG, służący na co dzień m.in. do badań własności nautycznych konstrukcji pływających. Tam zaprezentowano im możliwości skonstruowanego na PG pojazdu podwodnego OPM „Głuptak”, przeznaczonego m.in. do działań związanych z identyfikacją i niszczeniem min morskich.

– Zarówno ten obiekt, jak i prowadzone w nim przez naukowców Politechniki Gdańskiej projekty badawcze w zakresie technologii wojskowych są imponujące i potrzebne – ocenił sekretarz MON Marcin Ociepa. – Nasz resort wspiera i zamierza nadal aktywnie wspierać wszelkie inicjatywy, które przekładają się na wzrost efektywności polskiej nauki oraz na wdrażanie nowoczesnych technologii militarnych – dodał.

Z kolei rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde podkreślał, że rozwój technologii wojskowych jest dla uczelni niezwykle istotny. – Naszą misją jest służyć polskiej nauce – mówił podczas spotkania. – Stawiamy mocno na technologie militarne, upatrując w tym szansę na dalszy, dynamiczny rozwój naszej uczelni. Mamy na tym polu duże osiągnięcia, ale jestem przekonany, że te największe są dopiero przed nami – dodał rektor PG.

DSC_2927
DSC_2956
DSC_2730_0
DSC_2834_1
DSC_2699
DSC_2857
DSC_2927 DSC_2956 DSC_2730_0 DSC_2834_1 DSC_2699 DSC_2857

Źródło: Politechnika Gdańska