W czwartek rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Z powodu sinic zamknięte są trzy kąpieliska położone nad jeziorami.

O aktualnym stanie wody w kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował na swojej stronie internetowej.

Link do strony:

https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa).

Według tych danych, we wszystkich – około 60 – nadmorskich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego, woda jest wolna od sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Zakwity sinic już od kilku dni uniemożliwiają natomiast korzystanie z wody w trzech kąpieliskach prowadzonych na pomorskich jeziorach. Nieczynne są kąpieliska zorganizowane we wsi Dobrogoszcz (nad jez. Dobrogoszcz w powiecie kartuskim), w Przywidzu przy ul. Jeziornej (nad jez. Przywidzkim w powiecie gdańskim) oraz kąpielisko w Debrznie (nad jez. Żuczek w powiecie człuchowskim).

Latem w wodach Bałtyku oraz jezior często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują – w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu – ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Źródło: PAP