W piątek, 30 lipca przy szczecińskich Wałach Chrobrego zacumował okręt transportowo-minowy ORP Poznań z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wraz z żaglowcami i jachtami, które na weekend przypłynęły do Szczecina brał udział w imprezie pod nazwą ŻAGLE 2021.
Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Według organizatorów podczas tegorocznych Żagli przez szczecińskie Wały Chrobrego przewinęło się nawet kilkanaście tysięcy zwiedzających. Jednym z gości na pokładzie okrętu 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych był Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek. W trakcie wizyty w niedzielę, 1 sierpnia, przedstawiono mu strukturę, przeznaczenie i zadania świnoujskiej flotylli oraz wybrane elementy jej działalności w ramach ćwiczeń i operacji. Prezydent Miasta Szczecin podczas zwiedzania okrętu miał także okazję zapoznać się z marynarskim rzemiosłem oraz warunkami służby na okręcie transportowo – minowym.
Żagle 2021. Żeglarski Szczecin – to wydarzenie o charakterze morskim, które zbliżyło mieszkańców i turystów do żeglarskiego świata. Cumujące po obu stronach Odry (połączonej mostem pontonowym) imponujące żaglowce zadbały o morski klimat. Wydarzenie było także ogromnym rodzinnym świętem, które obfitowało w ciekawe aktywności – wesołe miasteczka, w tym Holiday Park z największym kołem młyńskim w Polsce. Na Łasztowni i Wyspie Grodzkiej można było uczestniczyć w koncertach, warsztatach i sportowych zawodach. Muzyka szantowa  rozbrzmiewała ze sceny ulokowanej przy pomniku Centaura.

Żaglowce i jachty, które miały chęć zmierzyć się na Bałtyku, mogły wziąć udział w przygotowywanych Regatach Bałtyckich. Za organizację tego wydarzenia odpowiadało Centrum Żeglarskie.

AMIGO 5
AMIGO 4
AMIGO 3
AMIGO 1
AMIGO 7
AMIGO 2
AMIGO 6
AMIGO 5 AMIGO 4 AMIGO 3 AMIGO 1 AMIGO 7 AMIGO 2 AMIGO 6
Fot. Urząd Miasta Szczecin/Amigo Film Foto
Źródło: 8. FOW