Lotniskowiec Royal Navy na Indo-Pacyfiku w 2025 roku
Opublikowane:
22 maja, 2023
W 2025 r. Wielka Brytania wyśle lotniskowiec Royal Navy w rejon Indo-Pacyfiku – o takich planach poinformował brytyjski premier, Rishi Sunak. Decyzja o rozmieszczeniu Lotniskowcowej Grupy Uderzeniowej składającej się z m. in. z flagowego lotniskowca Royal Navy Queen Elizabeth na wody Oceanu Spokojnego ma na celu zacieśnienie więzi obronnych z Japonią i innymi krajami z tego regionu.
Planowane działania, które przewidują użycie jednego z dwóch 65 000-tonowych lotniskowców Royal Navy, zostały ogłoszone w czwartek, w przeddzień szczytu G7 w Hiroszimie. 18 maja, Sunak wraz z japońskim odpowiednikiem, Fumio Kishida, postanowili zawrzeć tzw. „Porozumienie z Hiroszimy”. Umowa ta zakłada szeroko zakrojoną współpracę – począwszy od kwestii bezpieczeństwa, poprzez aspekty gospodarcze i obronne, na technologicznych skończywszy.
Zakrojona na szeroką skalę strategia Wielkiej Brytanii, polegająca na rozwijaniu działań gospodarczych i obronnych w kierunku regionu Indo-Pacyfiku, jest reakcją na rosnącą agresję ze strony Chin. W ostatnim półroczu, Brytyjczycy finalizowali negocjacje dotyczące przystąpienia do kompleksowej umowy o Partnerstwie Trans-Pacyficznym, uruchomili brytyjsko-japońsko-włoski program odrzutowców bojowych szóstej generacji, a także podpisali umowę o wzajemnym dostępie do obrony z Japonią.
Zgodnie z brytyjskim oświadczeniem, dodatkowo, w ramach „Porozumienia z Hiroszimy”, planowane jest zwiększenie współpracy w obszarze cyberprzestrzeni. Podczas wizyty Sunaka w Japonii potwierdzono zamiar zwiększenia liczby brytyjskich żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach wojskowych Vigilant Isles. W tych ćwiczeniach uczestniczyć będzie około 170 żołnierzy, w tym jednostki 1 Royal Gurkha Rifles i 16 Air Assault Brigade.
Jak podkreślił Sunak, ta umowa stanowi kolejne etapy w ewoluującej współpracy z Tokio. Detali dotyczących przyszłego rozmieszczenia nowego lotniskowca na razie nie ujawniono. Jednakże jest pewne, że Lotniskowca Grupa Uderzeniowa będzie składać się z jednostek eskorty morskiej oraz wielozadaniowych samolotów o krótkim starcie i pionowym lądowaniu – F-35BT, które będą współpracować z Japońskimi Siłami Samoobrony, a także z innymi marynarkami wojennymi na obszarze tego regionu.
Nie jest to debiut lotniskowca typu Queen Elizabeth od Royal Navy w tym regionie. W roku 2021, na swojej pierwszej misji, HMS Queen Elizabeth wszedł na wody Indo-Pacyfiku, stając na czele Lotniskowcowej Grupy Uderzeniowej Global Carrier Strike Group 21.
Wówczas na pokładzie lotniskowca Royal Navy rozmieszczono eskadrę samolotów welozadaniowych F-35B amerykańskiej piechoty morskiej, obok brytyjskich odrzutowców.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.