Ukraińskie Siły Zbrojne zatapiają rosyjski okręt desantowy
Opublikowane:
15 lutego, 2024
Fot. Wikipedia
W środę, o godzinie 3 nad ranem, Siły Zbrojne Ukrainy we współpracy z Głównym Zarządem Wywiadu przeprowadziły operację na Morzu Czarnym, która zakończyła się zatopieniem rosyjskiego okrętu desantowego Cezar Kunikow. Użycie dronów morskich w tej akcji podkreśla rosnącą efektywność i precyzję ukraińskich działań obronnych.
Docelowym obiektem ukraińskiej operacji, przeprowadzonej na południe od Ałupki na Półwyspie Krymskim, był rosyjski okręt desantowy Cezar Kunikow proj. 775/II (kod NATO: Ropucha I) należący do 197. Brygady Okrętów Desantowych Floty Czarnomorskiej, z bazą w Sewastopolu. W ataku wykorzystano bezzałogowe jednostki nawodne, określane jako MAGURA V5, klasyfikowane jako OWA-USV (One Way Attack Unmanned Surface Vehicle), czyli pojazdy nawodne przeznaczone do jednokierunkowych ataków.
Akcja ta rzuca światło na rosnącą skuteczność i precyzję operacji ukraińskich, demonstrując ich zdolność do strategicznego wykorzystania innowacyjnych technologii w konflikcie. Poprzedni atak, mający miejsce na przełomie stycznia i lutego, doprowadził do zatopienia kutra rakietowego Iwanowiec, co stanowi dowód na rosnące możliwości Ukrainy w zakresie wykorzystania bezzałogowych technologii w konflikcie zbrojnym.
Pojazdy nawodne, stanowią znaczący element w arsenale ukraińskim, wykorzystującym innowacyjne technologie w działaniach wojennych. Operację tę przeprowadzili żołnierze elitarnej jednostki specjalnej Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, znani jako Grupa 13. Ten incydent stanowił drugi w bieżącym roku efektywny atak przeprowadzony przez ukraińskie siły, który zakończył się zatopieniem rosyjskiej jednostki.
Operacja zakończona zatopieniem rosyjskiego okrętu Cezar Kunikow stanowi wyraźny sygnał o strategicznym znaczeniu Morza Czarnego w aktualnych działaniach wojennych. Kontrola nad tym kluczowym obszarem może zdecydowanie wpłynąć na dalszy przebieg konfliktu, podkreślając zarazem determinację Ukrainy do obrony swojej suwerenności i niezależności.
W kontekście międzynarodowym, ten akt obronny Ukrainy może skłonić kraje sojusznicze do zwiększenia wsparcia militarnego i technologicznego, co jest kluczowe w długotrwałym konflikcie. Ponadto, sukces operacji podnosi morale ukraińskich sił zbrojnych oraz całego narodu, demonstrując, że determinacja i innowacyjność mogą przynieść znaczące rezultaty nawet w obliczu ograniczeń.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.