Niewielkie europejskie Morze Bałtyckie to do niedawna była wręcz oaza spokoju i zgodnej międzynarodowej współpracy. Statki po tym akwenie przewożąc ludzi i ładunki zawijały od portu do portu. Kable podmorskie, światłowody, rurociągi i inna infrastruktura krytyczna powstawała i funkcjonowała na nim bezproblemowo. Owszem, sztorm, czasem ludzki błąd prowadził do awarii, alarmu a z rzadka do katastrof morskich.
Od czasu wybuchu konfliktu na wschodzie ten jakże piękny i zjawiskowy akwen jawić się może swoistą famme fatale infrastruktury krytycznej. Wybuchły nitki biegnących po dnie tego morza gazociągów NordStream 1 i 2 i ciągle trwa na niespotykaną skalę wyciek gazu do atmosfery. Przypadek? Prawdopodobny sabotaż, ale czyj? Przy tej okazji powstało podejrzenie uszkodzenia kabla energetycznego SwePol Link między Polską a Szwecją…
Niegdyś wybuchy były domeną saperów likwidujących głównie pozostałości po wojnach. Wszystko to można zamknąć w stwierdzeniu: „do niedawna”. Jesteśmy w teraźniejszości. Padł kabel elektryczny zasilający Bornholm. Znów pewnie przypadek. Może sabotaż. Zanim biegli i eksperci napiszą opinie minie czas. Szepcze się, że może temu jest winna Rosja.
Nikt tego nie stwierdził jednak i nie udowodnił w sposób jednoznaczny. Jest pewne, że kraj ten dysponuje adekwatnymi narzędziami, że i Gotlandia, Wyspy Alandzkie, Bornholm są w sferze zainteresowania rosyjskich służb, że robienie zamieszania i zakłócanie rzeczywistości teraz jest wyjątkowo jej na rękę. Tylko tyle. Dalej nie ciągnę wątku. Bo nie znam prawdy.
Często to co wydaje się nam oczywiste, tak naprawdę z prawdą się mija. Jednak z tym katastrofalnym pasmem wydarzeń na małym akwenie naszego morza pojawia się pytanie jak zapewnić bezpieczeństwo istniejącej i planowanej infrastrukturze krytycznej. Kluczowy dla Polski jest Baltic Pipe, ale przecież mamy porty, kable, światłowody, platformy wydobywcze, ropociągi a w przyszłości też farmy wiatrowe. Jak łatwo o zniszczenie tej infrastruktury w ostatnim czasie na Bałtyku?
Autor: Marcin Szywała
Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.