Chorwacka stocznia Brodosplit, która jeszcze niedawno borykała się z poważnymi problemami finansowymi, nabiera rozpędu. Stoczniowa spółka znad Adriatyku właśnie poinformowała, że podpisała dwa kontrakty z włoskim gigantem przemysłowym Fincantieri.

Pierwsza umowa dotyczy budowy przez Brodosplit dziobowej części kadłuba. Stocznia podała w komunikacie, że do wykonania tej części kontraktu potrzebne będzie ponad 1,2 tys. ton stali. Bo zakończani prac dziobowa cześć kadłuba statku zostanie odholowana do jednej ze stoczni koncernu Fincantieri, gdzie odbędzie się montaż jednostki. Chorwacka stocznia podała, że kontrakt ten zostanie zrealizowany w pierwszej połowie przyszłego roku.

Brodosplit buduje bloki dla Fincantieri. Fot.: Brodosplit

Zobacz też: Wiceminister Grzegorz Witkowski: w stoczniach jest „za dużo” zarządów.

Chorwacki przemysł stoczniowy wychodzi na prostą

Chorwacka stocznia jest w coraz lepszej kondycji finansowej, choć jeszcze niedawno miała poważne problemy finansowe. Niegdyś państwowa stocznia po przejęciu przez prywatnego inwestora znalazła się na skraju upadłości i chorwacki rząd podjął decyzję o interwencji, żeby ratować potencjał przemysłowy i miejsca pracy. Po renacjonalizacji stocznia zaczęła pozyskiwać nowe zamówienia. Teraz Brodosplit chwali się, że jej portfel zamówień – uwzględniający także dwa świeże kontrakty podpisane z Fincantieri – gwarantuje stoczni stałe przychody w wysokości 5 mln euro miesięcznie. Zarząd stoczni przekazał w komunikacie, że w latach 2019-2025 Brodosplit będzie miała ok. 500 mln kunów – czyli ponad 67,5 mln euro – zysku.

Brodosplit buduje bloki dla Fincantieri. Fot.: Brodosplit

Brodosplit i Fincantieri mają popisaną umowę w sprawie długofalowej współpracy biznesowej i technologicznej do 2025 r. To konsekwencja udanej współpracy we wcześniejszym okresie. W 2014 r. chorwacka stocznia zbudowała i dostarczyła włoskiemu koncernowi bloki do trzech statków wycieczkowych.

Zobacz też: Tajna umowa PGZ i Naval Group. W tle zamówienie warte 10 miliardów.

„Poziom wzajemnego zaufania pomiędzy Fincantieri i Brodosplit został doprowadzony do takiego poziomu, że już łączymy nasze systemy oprogramowania, aby nasza współpraca była szybsza i wydajniejsza”, chorwacka stocznia podała w komunikacie. Kolejnym krokiem w stronę zacieśnienia współpracy pomiędzy stoczniami będzie oddelegowanie grupy chorwackich pracowników do pracy w stoczniach należących do grupy Fincantieri. Chorwaci będą realizować specjalne prace wykończeniowe dotyczące luksusowych statków wycieczkowych.

Podpis: am

Przemysł stoczniowy – więcej wiadomości z branży znajdziesz tutaj.