Rosyjski okręt wojenny nielegalnie konfiskuje estońską boję pomiarową
Opublikowane:
27 maja, 2025
Okręt należący do rosyjskiej Floty Bałtyckiej nielegalnie przejmuje boję pomiarową z wyłącznej strefy ekonomicznej Estonii na Morzu Bałtyckim. Urządzenie, należące do Uniwersytetu Technologicznego TalTech w Tallinie, zostało przetransportowane do bazy Floty Bałtyckiej w Królewcu. Estońska marynarka ocenia incydent jako poważne naruszenie wyłącznej strefy ekonomicznej Estonii.
W artykule
Zniknięcie boi i okręty Floty Bałtyckiej bez włączonych transponderów
Pod koniec kwietnia badacze z TalTech odnotowali, iż sygnały przesyłane przez jedną z boi wskazują na jej przemieszczenie poza miejsce pierwotnego ustawienia. Urządzenie znajdowało się około 50 km na zachód od wyspy Hiuma – w pełni w estońskiej strefie ekonomicznej. W rejonie wykryto dwa okręty poruszające się bez włączonych systemów AIS. Wkrótce ustalono, że były to rosyjskie korwety rakietowe projektu Bujan, odbywające patrol.
Estońska marynarka nie miała wówczas jednostek w pobliżu. Sytuację zweryfikowała marynarka Łotwy – boi na miejscu już nie było. Analiza sygnałów pozwoliła prześledzić trasę jej przemieszczania aż do Kaliningradu, gdzie znajduje się dowództwo rosyjskiej Floty Bałtyckiej.
Moskwa tłumaczy się zagrożeniem nawigacyjnym, Tallin nie wyklucza prowokacji
Dowódca estońskiej marynarki wojennej, komandor Ivo Vark, zasugerował, że Rosjanie mogli potraktować boję jako potencjalne zagrożenie dla żeglugi. Nie wyklucza się jednak, że działanie to miało charakter prowokacyjny, testując reakcję państw bałtyckich.
To już kolejny przypadek ingerencji w estońską infrastrukturę hydrograficzną. W maju ubiegłego roku rosyjskie służby graniczne pod osłoną nocy usunęły ponad 20 boi demarkacyjnych z rzeki Narwy, wyznaczających granicę na wschodzie. Mimo wielokrotnych not dyplomatycznych, Moskwa konsekwentnie odmawia ich zwrotu.
Estoński instytut naukowy zapowiedział, że w najbliższych dniach rozmieści nową boję w rejonie Hiumy. Tego typu urządzenia są rutynowo stosowane także przez Norwegię i Finlandię, w tym w warunkach arktycznych.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.