Jak przekazała PAP, projekt modernizacji bułgarskiej marynarki wojennej przewiduje pozyskanie dwóch wielozadaniowych okrętów patrolowych, zdolnych do uczestniczenia we wspólnych operacjach w ramach NATO i UE. Zgodnie z decyzją bułgarskiego parlamentu, okręty będą wyposażone w podstawowe uzbrojenie oraz, według PAP, „dodatkową technikę”. Ponadto kontrakt będzie przewidywał trzyletni pakiet pełnego wsparcia logistycznego. Nowe okręty zastąpią wysłużone jednostki pochodzące jeszcze z dawnego ZSRR.
Polska Agencja Prasowa podała, że zaproszenie do przetargu na dostawę nowych jednostek dla bułgarskiej marynarki wojennej do ośmiu producentów okrętów. Siedmiu z nich już potwierdziło swój udział. Harmonogram przewiduje, że jednostki zostaną dostarczone marynarce w 2025 oraz 2026 roku, a ich spłacenie zostanie rozłożone na okres 9 lat od momentu podpisania kontraktu.
Należy podkreślić, że w 2017 roku bułgarski resort obrony rozpisał przetarg na budowę dwóch wielozadaniowych okrętów patrolowych. W listopadzie ubiegłego roku szef bułgarskiego ministerstwa obrony powiedział, że do realizacji tego zadania została wybrana krajowa stocznia MTG Dolphin. Ta jednak w grudniu wycofała się z negocjacji z rządem. Powód? Obniżenie maksymalnej kwoty finansowania projektu.
PAP przypomina, że na początku czerwca br. parlament Bułgarii zaaprobował rządowy projekt modernizacji sił lądowych oraz lotnictwa wojskowego o wartości 1,69 mld euro. Ponadto według rządowego planu modernizacji sił zbrojnych Bułgaria powinna osiągnąć poziom wydatków na obronność wynoszący 2 proc. PKB w okresie do 2024 roku. Obecnie wydatki te wynoszą 1,3 proc. PKB. Z kolei w 2016 roku rząd Bułgarii zatwierdził realizację trzech projektów modernizacyjnych, dotyczących sił powietrznych i marynarki wojennej o wartości ponad 1,2 mld euro.
Podpis: am