Macron wyraził w rozmowie telefonicznej z premierem Grecji Kyriakosem Micotakisem zaniepokojenie „jednostronną decyzją Ankary” dotyczącą prac badawczych na wschodzie Morza Śródziemnego.
Rejon Morza Śródziemnego, gdzie Turcja ma zamiar wydobywać surowce, Grecja uznaje za swoje wody terytorialne. Spór Aten i Ankary dotyczący ich eksploatacji nasila się od kilku tygodni.
Pałac Elizejski poinformował, że prezydent uważa, iż Turcja powinna przerwać prace badawcze na wspólnych wodach, by „podjąć pokojowy dialog z Grecją”.
Wzmocnienie marynarki wojennej Francji na spornych wodach ma być tymczasowe i służyć „monitorowaniu sytuacji w regionie oraz dać wyraz woli wsparcia prawa międzynarodowego” – głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.
Eksploatacja tych podmorskich złóż jest również przedmiotem negocjacji i sporów w szerszym gronie – między Turcją, Grecją, Cyprem i Egiptem.
Ankara zarzuca Atenom, że usiłują pozbawić ją zysków z eksploatacji podmorskich pól naftowych i gazowych na Morzu Egejskim i Morzu Śródziemnym, gdzie – zdaniem Turcji – granice morskie nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd.
Źródło: PAP