Gazowy hub to centrum przesyłu i handlu gazem, na które składa się infrastruktura przesyłowa oraz otoczenie regulacyjne, umożliwiające swobodny obrót towarem na atrakcyjnych warunkach i dające uczestnikom bezpieczeństwo prowadzenia działalności.
Jak przypomniało ministerstwo, koncepcja utworzenia na terytorium Polski hubu pojawiła się w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)”, a została podtrzymana w projekcie „Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku”.
„Do powstania hubu niezbędna jest szeroka oferta produktowa w ramach handlu giełdowego i pozagiełdowego, i zróżnicowane portfolio dostaw gazu. Doceniam dotychczasowe zaangażowanie spółek w proces dywersyfikacji dostaw gazu. Każda z nich ma wyznaczone miejsce w systemie i odpowiada za pewien obszar umożliwiający powstanie hubu” – oświadczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Jak wyjaśniło ministerstwo, celem konsultacji rynkowych jest poznanie opinii uczestników rynku gazu w zakresie istniejących barier regulacyjnych, oczekiwanych inicjatyw legislacyjnych i rynkowych oraz rozwiązań systemowych, które służyłyby zwiększeniu atrakcyjności prowadzenia działalności handlowej na polskim rynku paliw gazu.
„Zwracamy również szczególną uwagę na wprowadzenie usprawnień regulacyjnych, które umożliwią efektywne działanie rynku gazu” – dodał Kurtyka. Resort zwrócił uwagę, że niezbędnym elementem tworzenia hubu jest eliminacja barier regulacyjnych.
Dlatego, w ramach konsultacji, ministerstwo pyta rynek m.in. o dostrzegane przez jego uczestników ryzyka i bariery formalno-prawne, o oczekiwany zakres działań legislacyjnych, tak by regulacje dawały podstawy do rozwoju hubu, ewentualnie eliminowałoby bariery.
Pytania dotyczą też oczekiwanych działań pozalegislacyjnych, także w kontekście międzynarodowym, opinii o samym rynku, zasadach obrotu, dostępie itp., czy np. poglądów na optymalizację wykorzystania infrastruktury gazowej, obecnej i przyszłej.
Źródło: PAP