Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że w czwartek, pierwszego dnia szczytu odbędzie się Forum Biznesowe Trójmorza; drugi dzień poświęcony będzie dyskusjom politycznym. Podczas szczytu Bułgaria przekaże prezydencję w Inicjatywie Trójmorza Łotwie.
Zwracał uwagę, że szczyt odbywa się w strategicznym momencie – kiedy Europa projektuje swój model gospodarczy uwzględniając wnioski z pandemii Covid-19 i planuje inwestycje związane z nową perspektywą finansową, wzmocnioną przez Fundusz Odbudowy. Ponadto – mówił Szczerski – mamy do czynienia ze zmianą administracji amerykańskiej, a co za tym idzie, także redefinicją relacji transatlantyckich.
„Zadaniem tego szczytu jest podjąć dyskusję na temat miejsca Trójmorza w nowym kształcie relacji transatlantyckich. Ten szczyt ma także bardzo wyraźnie pokazać miejsce Trójmorza, jako koncepcji, która idealnie pasuje do założeń odbudowy europejskiej gospodarki po pandemii” – podkreślił minister.
Szczerski zapowiedział, że prezydenci państw Trójmorza przyjmą deklarację, która zakłada przygotowanie w najbliższym roku dwóch raportów pozycjonujących strategicznie Trójmorze – w Europie i w relacjach z USA.
Szef Biura Polityki Międzynarodowej przekazał, że przywódcy państw Trójmorza będą rozmawiali także na temat polityki klimatycznej i sprawiedliwej transformacji. „Transformacja musi uwzględniać specyfikę społeczną i gospodarczą każdego z państw. To jest nasze wspólne wyzwanie” – mówił.
Poinformował, że pojawiają się nowi partnerzy dla Trójmorza – do Stanów Zjednoczonych, Niemiec i instytucji europejskich, dołączą Grecja, Francja, Wielka Brytania i Japonia.
Szczerski przekazał, że Andrzej Duda jedzie na szczyt z przesłaniem o konieczności dalszego umacniania Trójmorza jako „wyrazu naszej współodpowiedzialności za przyszłość polityki europejskiej”, a także „budowania podmiotowości naszego regionu w ramach euroatlantyckich powiązań”.
Jak mówił, prezydent Duda będzie też proponował poszerzenie obszarów współpracy państw Trójmorza o nowe dziedziny, jak kultura, nauka czy turystyka, które pozwolą na budowanie społecznej wspólnoty w regionie.
Prezydencki minister poinformował, że podczas szczytu Andrzej Duda odbędzie spotkania dwustronne z prezydent Grecji, prezydentem Bułgarii oraz z delegacją amerykańskich kongresmenów.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej i ma na celu stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
Autor: Aleksandra Rebelińska/PAP