Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 83,51 USD, wyżej o 1,49 proc.
Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 85,77 USD za baryłkę, wyżej o 1,07 proc.
Globalne rynki znajdują się w obliczu kryzysu energetycznego przed zbliżającym się sezonem zimowym, a niedobór gazu ziemnego i węgla – od Azji po Europę – napędza dodatkowy popyt na produkty naftowe w sektorze energetycznym.
Zbiega się to z ożywieniem gospodarczym, otwieraniem gospodarek po pandemii Covid-19 i zakłóceniami w dostawach ropy z Zatoki Meksykańskiej po huraganie Ida, a to wszystko razem doprowadziło do znacznego zacieśnienia sytuacji na globalnych rynkach ropy.
„Ropa jest teraz w okresie pełnym spekulacji i w szale zakupów z powodu niedoborów gazu i węgla” – mówi Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.
Hari dodaje, że na razie można wykluczyć możliwość większych dostaw ropy z krajów sojuszu OPEC+ lub też gwałtowny wzrost wydobycia ropy z łupków.
Postępujący kryzys energetyczny już przyczynił się do spowolnienia tempa wzrostu PKB w gospodarce Chin – Produkt Krajowy Brutto wzrósł w III kw. o 4,9 proc. rdr, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 5,0 proc., po wzroście w II kw. 7,9 proc.
We wrześniu wiele chińskich fabryk musiało ograniczyć lub nawet całkowicie wstrzymać produkcję z powodu niedoborów energii elektrycznej.
Tymczasem w Indiach zużycie oleju napędowego nabiera tempa wraz z nadejściem w tym kraju corocznych, tradycyjnych, plenerowych festiwali muzycznych, co zwiększyło w I połowie października sprzedaż paliw do poziomu sprzed pandemii koronawirusa.
Większe zapotrzebowanie na paliwa widać też ze strony sektora lotniczego na świecie, a może ono jeszcze wzrosnąć bo Stany Zjednoczone od 8 listopada gotowe są do otwarcia granic dla zaszczepionych cudzoziemców.
Na zakończenie poprzedniej sesji ropa w USA zyskała 1,2 proc.
W ub. tygodniu ropa w USA zdrożała o 3,7 proc. Surowiec zyskuje od 8 tygodni, co jest najdłuższym okresem wzrostów notowań ropy od 2015 r.
Źródło: PAP