Starcie duńskiej fregaty Esbern Snare z piratami na wodach Zatoki Gwinejskiej
Opublikowane:
26 listopada, 2021
24 listopada fregata duńskiej marynarki wojennej HDMS Esbern Snare (F342) typu Absalon stoczyła potyczkę z piratami na wodach Zatoki Gwinejskiej w wyniku której 4 napastników zginęło a 4 zostało zatrzymanych.
Okręt został skierowany w rejon aktywności piratów, wysyłając jednocześnie na rozpoznanie pokładowy śmigłowiec MH-60R. Śmigłowiec wykrył w pobliżu statków handlowych, łódź motorową z ośmioma mężczyznami wyposażonymi w szereg narzędzi związanych z piractwem, w tym drabiny. HDMS EsbernSnare po wejściu w pobliże wykrytej jednostki, zwodował łodzie interwencyjne (RHIB) z grupami boardingowymi. Żołnierze sił specjalnych wezwali łódź do poddania się kontroli, jednakże bez pozytywnego odzewu.
Kiedy łódź odmówiła odpowiedzi na wezwanie, oddano strzały ostrzegawcze, na które piraci odpowiedzieli, strzelając bezpośrednio do personelu znajdującego się na RHIB-ach. Wywiązała się krótka wymiana ognia, w której nie ucierpiał żaden duński żołnierz, ale pięciu piratów zostało postrzelonych, czterech z nich zginęło, a jeden został ranny. Po wymianie ognia motorówka zatonęła, a czterech ocalałych piratów oraz ciała zabitych zostały przewiezione na pokład fregaty, gdzie ranny pirat otrzymał pomoc medyczną.
Duński rząd w marcu ogłosił plany rozmieszczenia fregaty w celu eskortowania statków handlowych i zapobiegania atakom pirackim w Zatoce Gwinejskiej, w odpowiedzi na wezwania duńskiego przemysłu żeglugowego, do podjęcia działań przeciwko atakom pirackim w tym regionie. Przez ten obszar przepływa średnio dziennie 40 duńskich statków handlowych, z których większość należy do Maersk z siedzibą w Kopenhadze, największego na świecie przedsiębiorstwa żeglugowego.
HDMS Esbern Snare opuścił Danię 24 października i przybył do regionu na początku listopada, aby rozpocząć swoją misję, która potrwa do kwietnia 2022 roku. W misji bierze udział 175 osób, w tym żandarmeria wojskowa, siły specjalne marynarki wojennej oraz poszerzony zespół medyczny. Misja ma charakter narodowy, choć fregata będzie prowadzić działania w zakresie budowania potencjału z kilkoma afrykańskimi krajami w tym rejonie.
Piractwo w tym rejonie jest poważnym problemem, a lokalne marynarki wojenne zintensyfikowały działania mające na celu zapobieganie piractwu, podczas gdy szereg państw europejskich, wraz ze Stanami Zjednoczonymi, wysłało w ten region misje antypirackie oraz pomoc w budowaniu potencjału pobliskich państw afrykańskich.
Brytyjski OPV HMS Trent (P224) przybył do regionu na początku października na trzymiesięczną misję. Francja prowadziła wielostronne ćwiczenia bezpieczeństwa morskiego Grand African Nemo 2021 w dniach 2 do 7 listopada w Zatoce Gwinejskiej, w których uczestniczyło 19 regionalnych i dziesięć państw spoza regionu. USS Hershel „Woody” Williams (ESB-4) również wykonywał działania w tym regionie od sierpnia do września w celu zwalczania piractwa i budowania potencjału.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.