Poważnie uszkodzony krążownik rakietowy Moskwa prawdopodobnie zatonął
Opublikowane:
14 kwietnia, 2022
Fot. Krążownik rakietowy Moskwa
W środę, na Morzu Czarnym, w wyniku ukraińskiego ostrzału pociskami przeciwokrętowymi RK-360 Neptun, rosyjski krążownik Moskwa został poważnie uszkodzony, w wyniku czego najprawdopodobniej zatonął.
Zestawy rakietowe tego typu, opracowane w Kijowie, znajdują się na wyposażeniu ukraińskiej armii od marca 2021 roku. Po raz pierwszy wykorzystano je w warunkach bojowych podczas wojny z Rosją.
Ogromny cios dla Putina
Na kanale Telegram, powiązanym z rosyjskim wojskiem, stwierdzono, że okręt został trafiony pociskami Neptun po tym, jak Ukraina użyła dronów Bayraktar, aby rozproszyć radarowe systemy ostrzegawcze. Źródła podały, że okręt został dwukrotnie trafiony w lewą burtę w wyniku czego prawdopodobnie zatonął. Rosyjskie ministerstwo obrony zaprzeczyło temu, twierdząc, że okręt pozostaje w stanie „pływalności”.
www.dailymail.co.uk
Siły rosyjskie Ukrainy oświadczyły w czwartek, że uderzyło w Moskwę pociskami przeciwokrętowymi Neptun. Podczas akcji ratowniczej, rosyjskie jednostki pomocnicze miały utrudnienia z powodu eksplodującej na pokładzie amunicji oraz złej pogody, w wyniku czego krążownik rakietowy Moskwa zaczął tonąć. Agencja nie była w stanie zweryfikować oświadczeń żadnej ze stron.
Reuters.com
Wprowadzenie Neptunów na wyposażenie armii Ukrainy było odpowiedzią na rosyjską aneksję Krymu w 2014 roku, której skutkiem była utrata przez Kijów większości marynarki wojennej. Ukraińskie siły zbrojne stanęły wówczas przed koniecznością szybkiego wzmocnienia ochrony wybrzeża Morza Czarnego.
Jak informuje serwis internetowy ukraińskiego tygodnika „Nowyj Czas” (nv.ua), kompleks Neptun został opracowany w 2018 roku przez kijowskie biuro projektowe Łucz. Zaletą tego uzbrojenia jest uniwersalność – to pierwsze ukraińskie pociski, które można wystrzelić zarówno z przybrzeżnych zestawów rakietowych, okrętów, jak też samolotów.
Według ukraińskiego portalu militarnego mil.uin.ua, zestawy rakietowe RK-360 Neptun są zespołem rakiet manewrujących ziemia-powietrze z pociskami przeciwokrętowymi, przeznaczonymi do neutralizowania celów morskich – krążowników, niszczycieli, fregat, korwet i okrętów desantowych, a także lądowych – czołgów i innych pojazdów wojskowych. Maksymalny zasięg pocisków wynosi około 280 km.
Ukraińskie zestawy stanowią duże zagrożenie dla rosyjskich okrętów wojennych operujących na Morzu Czarnym. Według portalu wp.tech.pl, pociski RK-360 Neptun mogą być naprowadzane jednocześnie na wiele celów albo na jeden, do którego każdy z Neptunów podąża inną trasą, aby następnie zaatakować z różnych kierunków. Tuż przed atakiem pocisk obniża wysokość lotu do około trzech metrów, co utrudnia działanie systemów obrony przeciwlotniczej przeciwnika.
Zestawy Neptun, które trafiły na wyposażenie sił zbrojnych Ukrainy w marcu 2021 roku, były początkowo charakteryzowane jako jednostki szkolno-bojowe. W styczniu, miesiąc przed rosyjską inwazją, rozpoczęły się testy seryjnej wyrzutni.
Krążownik rakietowy Moskwa, trafiony pociskami Neptun, to jeden z najważniejszych okrętów wojennych Rosji.
Tylko strata okrętu podwodnego zdolnego wystrzeliwać pociski balistyczne albo Kuzniecowa (jedynego lotniskowca Rosji) byłaby większym ciosem dla rosyjskiego morale i reputacji marynarki wojennej w rosyjskim społeczeństwie.
Emerytowany kapitan amerykańskiej marynarki Carl Schuster
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.