W stoczni Jiangnan w Szanghaju zwodowano w piątek lotniskowiec Typ-003 „Fujian”, trzeci tego rodzaju okręt dla chińskiej marynarki wojennej. Jest to pierwszy w całości opracowany i zbudowany w Chinach lotniskowiec.
Fujian, nazwany tak na cześć prowincji na wschodzie kraju, ma wyporność ponad 80 tys. ton, a długość lotniskowca wynosi około 300 metrów. Jest to nieco mniej niż 317 m typu Ford, ale więcej niż w przypadku poprzednich chińskich lotniskowców które mają około 270 m długości (Typ-001 Liaoning i Typ-002 Shandong). Lotniskowiec został wyposażony w start z katapulty który jest krokiem milowym w możliwościach w stosunku do istniejących chińskich lotniskowców.
Jedną z istotnych różnic w porównaniu do typu Ford jest to, że Typ-003 nie będzie miał napędu jądrowego. Jednostka posiada bardziej nowoczesny system napędowy niż radzieckie turbiny parowe na Liaoningu i Shandongu.
Lotniskowiec Typ-003 „Fujan” jest pod względem wielkości zbliżony do superlotniskowców US Navy.
Agencja Reutera ocenia zwodowanie lotniskowca jako kolejny krok w modernizacji chińskiego wojska. Przywódca kraju Xi Jinping wzywał do budowy „marynarki wojennej światowej klasy”, a według komentatorów Chiny coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność wojskową na okolicznych morzach.
W najbliższym czasie mają się odbyć próby cumowania i testy systemów nawigacyjnych lotniskowca – podała stacja CCTV.
Według hongkońskiego dziennika „South China Morning Post” ceremonia była dwukrotnie przekładana. Początkowo planowano ją na 23 kwietnia, gdy przypadała 73. rocznica utworzenia marynarki ALW, ale została odłożona z powodu surowego lockdownu covidowego w Szanghaju.
Na uzbrojeniu chińskiej marynarki znajdowały się dotąd dwa lotniskowce, które nie posiadają katapult, lecz rampy startowe. Pierwszy z nich został przez Chiny zakupiony jako nieukończony okręt budowany wcześniej dla marynarki ZSRR w Mikołajowie nad Morzem Czarnym. W oparciu o jego konstrukcję w Chinach zbudowano potem drugi lotniskowiec, Shandong.
Zdaniem większości ekspertów zrównoważenie potęgi amerykańskich lotniskowców zajęłoby Chinom dziesięciolecia, jednak postępy w budowie ich własnych okrętów oceniane są jako źródło prestiżu dla Pekinu, który według wielu analityków chciałby podważyć pozycję wojskową USA w regionie.
O lotniskowcu „Fujian” pisaliśmy już wcześniej w artykule.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.