Rosja kolejny raz grozi wycofaniem się z umowy dotyczącej transportu ukraińskiego zboża
Opublikowane:
14 października, 2022
Rosja jest gotowa zrezygnować z porozumienia w sprawie bezpiecznego przejścia ukraińskiego zboża na Morzu Czarnym, jeśli jej obawy dotyczące własnego eksportu rolnego nie zostaną rozwiane – powiedział Reutersowi w czwartek ambasador Moskwy przy ONZ w Genewie.
Giennadij Gatiłow, stały przedstawiciel Rosji przy biurach ONZ w Genewie, podał agencji Reuters, że „istnieje możliwość”, wycofania się z umowy, jeśli nie nastąpi poprawa ilości sprzedawanego rosyjskiego zboża i nawozów. Produkty rolne Rosji nie są objęte sankcjami, a Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych wystosował oficjalny list wspierający eksport rosyjskiego zboża w celu obniżenia światowych cen żywności. UE wystosowała podobny list wyjaśniający w sprawie wysyłek zboża i nawozów.
Rosja jest największym eksporterem nawozów azotowych. W zeszłym miesiącu szefowa handlu ONZ Rebeca Grynspan powiedziała, że rosyjski eksport nawozów pozostaje na niskim poziomie pomimo porozumienia w sprawie ukraińskiego zboża, i że trzeba będzie go zwiększyć, aby zapewnić dobre plony w następnym sezonie sadzenia. Jak donoszą zachodni handlowcy, uzyskanie finansowania handlowego dla rosyjskich transportów nawozów było trudne, ponieważ banki wciąż nie są pewne legalności prowadzenia interesów z Rosją w jakiejkolwiek kategorii.
Rosja ograniczyła swój eksport nawozów, aby chronić krajowych rolników przed rosnącymi cenami, ale jej rzeczywista sprzedaż spada nawet poniżej narzuconego w kraju kontyngentu.
Biorąc pod uwagę bieżące kłopoty Rosji na rynku eksportu rolnego, Gatilov powiedział Reutersowi, że „istnieje możliwość” wyjścia Moskwy z Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, kiedy będzie ona miała odnowiony kontrakt w przyszłym miesiącu. Według Gatilowa, Rosja nie jest przeciwna dostawom zboża, choć ta umowa powinna być równa, sprawiedliwa i uczciwie realizowana dla obu stron.
Urzędnicy ONZ, którym powierzono wdrożenie porozumienia informują, że głównym wyzwaniem dla przyspieszenia eksportu rolnego Rosji jest edukacja: potrzeba czasu, aby wyjaśnić podmiotom rynku prywatnego, że mogą robić interesy w tym specyficznym handlu bez obawy przed sankcjami.
Zrobiliśmy ważny postęp, ale są jeszcze kwestie do rozwiązania w zakresie ubezpieczeń, finansów i wysyłki. Bez wątpienia rynek pokazał efekt schładzający ze strony sektora prywatnego (z powodu sankcji). Jest to więc proces, nad którym pracujemy i będziemy go kontynuować.
Giennadij Gatiłow, stały przedstawiciel Rosji przy biurach ONZ w Genewie
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.