Sąd w Hiszpanii nakazał zajęcie należącego do Rosjan luksusowego jachtu Meridian A z powodu niezapłaconych opłat za konserwację w stoczni w Barcelonie. Jednostka została zajęta przez hiszpańskie władze na początku marca, krótko po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Meridian A, wcześniej Valerie, to ikoniczny 85 metrowy superjacht Lurssen dostarczony w 2011 roku. Właściciel wartej 140 milionów dolarów jednostki jest podobno winien opłaty za konserwację znanej stoczni jachtowej w Barcelonie MB92. Roszczenie stoczni o zaległe opłaty doprowadziło do przeniesienia Meridian A do pobliskiej mariny we wrześniu b.r.
Sąd nakazał zajęcie superjachtu, co może otworzyć drogę do aukcji aktywów w celu pokrycia niezapłaconych należności. Jako wskaźnik potencjalnej wartości statku na aukcji, Meridian A został wystawiony na sprzedaż w zeszłym roku za cenę wywoławczą 110 mln dolarów, lecz nie udało się znaleźć kupca.
Chociaż Meridian A został początkowo zatrzymany w związku z podejrzeniami o powiązanie własnościowe z osobą objętą sankcjami, sądowy nakaz zajęcia nie wynika bezpośrednio z egzekwowania sankcji. Ponieważ postępowanie zostało wszczęte jako spór o niezapłacone należności, możliwe jest, że będzie się ono toczyć szybciej.
Podejrzewa się, że Meridian A należy do Sergeya Czemiezowa, dyrektora generalnego Rostecu, rosyjskiego państwowego konglomeratu zbrojeniowego. Czemiezow rozpoczął swoją karierę agenta radzieckiego wywiadu w latach 80-tych, podobnie jak rosyjski prezydent Władimir Putin, gdzie obaj pracowali razem od czasów ich pracy w KGB. Putin mianował Czemiezowa na obecne stanowisko dekretem w 2007 roku.
Rostec jest firmą macierzystą dla rosyjskiego sektora lotnictwa obronnego, w tym United Aircraft Corporation, Russian Helicopters i United Engine Corporation. Jest również właścicielem producenta karabinków automatycznych Kałasznikow, producenta ciężarówek Kamaz, producenta czołgów Uralvagonzawod i eksportera broni Rosboronexport.
W sierpniu w podobnych okolicznościach zajęto i sprzedano na aukcji w Gibraltarze inny powiązany z Rosją luksusowy jacht Axioma. Sprawa cywilna przeciwko Axiomie została wszczęta przez JP Morgan, który posiadał na statku hipotekę w wysokości 20 milionów dolarów, która nie została spłacona. Axioma została sprzedana za 37,5 mln dolarów, czyli za około połowę jej wartości.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.