Rosyjski eksport ropy pozostaje odporny na sankcje UE
Opublikowane:
1 marca, 2023
Fot. Tankowiec Sirius Star/Wikipedia
Eksport rosyjskiej ropy w lutym pozostaje stabilny, ponieważ kraj ten znalazł nowych nabywców pomimo nałożenia kolejnych zachodnich sankcji.
Jak wynika z danych firmy badawczej Kpler, w lutym średnio eksportowano 7,32 mln baryłek ropy naftowej i produktów naftowych dziennie, co jest tylko o 9% niższe niż historycznie najwyższy poziom ze stycznia. Rosyjscy producenci znaleźli nowych nabywców w Zatoce Perskiej, Ameryce Łacińskiej i Azji, dzięki wsparciu „floty cieni” tankowców.
UE wprowadziła zakaz importu paliwa morskiego na początku lutego, a sankcje dopełniają limitów cenowych na rosyjskie ładunki, które kraje trzecie powinny przestrzegać, jeśli chcą mieć dostęp do zachodnich usług, takich jak żegluga i ubezpieczenia.
Mimo że rosyjski eksport ropy pozostaje odporny na sankcje, widoczne są napięcia związane z wykazywaniem zgodności ładunków z limitem cenowym przez nabywców, szczególnie przez Indie, głównego nabywcę rosyjskiej ropy.
Ostrzejszy monitoring może wpłynąć na zakupy rosyjskich baryłek przez Indie. Dodatkowo, decyzja Kremla o zmniejszeniu produkcji ropy o 500 tys. baryłek dziennie może wpłynąć na eksport w przyszłym miesiącu. Firmy naftowe zamierzają jednak utrzymać wysokie obroty rafinerii, aby skorzystać z ogromnych ulg podatkowych, które od kwietnia mają się zmniejszyć.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.