4 kwietnia Finlandia oficjalnie stała się 31. członkiem Paktu Północnoatlantyckiego (NATO). Przystąpienie to ma istotne implikacje strategiczne, wojskowe i polityczne dla Finlandii i reszty Europy.
Członkostwo Finlandii w NATO oznacza wzrost jej bezpieczeństwa, ponieważ otrzyma ona „żelazne gwarancje bezpieczeństwa”. W przypadku jakiejkolwiek agresji Rosji na Finlandię, wszyscy członkowie NATO staną w obronie tego kraju.
Kwestia członkostwa Finlandii w NATO jest tematem debaty w fińskiej polityce od wielu lat, ale rosyjska inwazja na Ukrainę w lutym 2022 roku spowodowała znaczny wzrost społecznego poparcia dla członkostwa w NATO. W 2017 roku tylko 21% Finów popierało członkostwo w NATO, natomiast w marcu 2022 roku prawie trzy razy więcej, bo 62%.
Przystąpienie Finlandii do NATO oznacza również, że zostanie ona objęta gwarancjami bezpieczeństwa przewidzianymi w artykule 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Oznacza to, że atak na któregokolwiek z członków NATO będzie traktowany jako atak na wszystkich. Ponadto członkostwo Finlandii zwiększy jej możliwości wczesnego ostrzegania dzięki przynależności do wspólnego systemu rozpoznania Sojuszu.
Deklaracja zamiaru przystąpienia do NATO złożona przez Finlandię i Szwecję, pomimo braku jednomyślnej zgody obecnych członków NATO, skłoniła wielu komentatorów do spekulacji, że Morze Bałtyckie nieuchronnie stanie się „wewnętrznym morzem Sojuszu”. Założenie to doprowadziło niektóre osoby do sugestii, że wejście do NATO Finlandii i Szwecji może doprowadzić do zmniejszenia rozwoju marynarek wojennych „starych bałtyckich” członków NATO, w tym Polski. Taką interpretację kwestionuje w swoim ostatnim artykule, na stronie Portal Stoczniowy, kmdr Tomasz Witkiewicz.
Jest oczywiste, że przystąpienie obu państw fennoskandzkich do NATO będzie znaczącym wzmocnieniem Sojuszu. Wzmocnienie to jest jednak uzależnione od zgody wszystkich obecnych członków, a jak wiadomo, po stronie tureckiej wciąż nie ma akceptacji dla członkostwa Szwecji. W najbliższym czasie Sojusz nie powiększy się o szwedzkie siły zbrojne ani o jego terytorium.
Dlatego też, samodzielne przystąpienie Finlandii ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i stabilności tego kraju i znaczące dla NATO. Nie jest jednak tylko i wyłącznie wzmocnieniem Sojuszu, ale jest też jednocześnie zobowiązaniem wszystkich członków do posiadania realnych zdolności do wsparcia najnowszego sojusznika. I tu właśnie jest miejsce dla nowoczesnej i zbilansowanej (Miecznik + Orka + Kormoran + MJR + systemy rozpoznania, dowodzenia i łączności) Marynarki Wojennej.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.