W obawie przed eskalacją napięć na Tajwanie, Filipiny otrzymają pomoc wojskową od Japonii. Ten krok ma na celu wzmocnienie morskich szlaków i zachodniej flanki Tajwanu. Chociaż jest to pierwsza obecność wojsk japońskich na Filipinach od czasów II wojny światowej, widać wyraźnie, że Japonia dąży do zacieśnienia więzi bezpieczeństwa z Filipinami.
Ta inicjatywa ma na celu zacieśnienie więzi bezpieczeństwa między Japonią a Filipinami i może prowadzić do pierwszej obecności japońskich sił wojskowych na Filipinach od czasów II wojny światowej.
Zmieniając swoją postawę pacyfistyczną z przeszłości, Tokio obawia się, że Filipiny są słabym ogniwem w łańcuchu wysp rozciągających się od Japonii przez Indonezję, przez które przechodzą statki na Oceanie Spokojnym. Głównym zmartwieniem japońskiego wojska jest możliwość chińskiego ataku na Tajwan, który mógłby wywołać szerszy konflikt.
Premier Japonii, Fumio Kishida, ostrzegł, że dzisiejsza sytuacja na Ukrainie może jutro powtórzyć się w Azji Wschodniej. Aby temu zapobiec, Tokio zapowiedziało udzielenie pomocy wojskowej innym krajom o podobnych poglądach, w tym środków monitoringu, które pomogą Filipinom wzmocnić ich zdolności obronne.
Japońscy urzędnicy rządowi zaangażowani w planowanie strategii bezpieczeństwa twierdzą, że Waszyngton doradza Japonii w kwestii konkretnego wsparcia, ponieważ Stany Zjednoczone utrzymują bliskie relacje wojskowe z Filipinami. Jednocześnie podkreślają, że inicjatywa pomocowa wyszła ze strony Japonii i nie została narzucona przez Stany Zjednoczone.
Na razie nie ujawniono szczegółów dotyczących konkretnej pomocy, ale japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że są w trakcie wyboru odpowiedniego sprzętu, który będzie służył do monitorowania i zabezpieczenia obszarów morskich. Departament Spraw Zagranicznych Filipin nie był w stanie natychmiast skomentować japońskiej pomocy wojskowej ani możliwości stacjonowania japońskich żołnierzy na ich terytorium.
W związku z tymi działaniami, doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, spotkał się z japońskim i filipińskim odpowiednikiem, Takeo Akibą i Eduardo Ano, aby omówić współpracę w zakresie bezpieczeństwa. Spotkanie miało na celu dyskusję na temat regionalnych wyzwań bezpieczeństwa, w tym w kontekście Morza Południowochińskiego, Morza Wschodniochińskiego i Korei Północnej. Wspólnie podkreślili znaczenie utrzymania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej.
Japońska pomoc wojskowa dla Filipin jest ograniczona przez własne narzucone sobie zasady dotyczące zakazu eksportu śmiercionośnego sprzętu. Premier Kishida obiecał zrewidować to ograniczenie w związku z pięcioletnim planem rozbudowy sił zbrojnych Japonii, który zakłada podwojenie wydatków na obronność w ciągu pięciu lat. Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach zostaną złagodzone przepisy dotyczące eksportu, jednak rosnąca presja na pomoc Ukrainie sprawia, że Tokio testuje te ograniczenia.
Eksperci spekulują, że te działania mogą być preludium do podpisania umowy o wzajemnym dostępie (RAA), która pozwoliłaby obu krajom na rozmieszczenie swoich sił na terytorium drugiego państwa. Japonia już posiada takie umowy RAA z Wielką Brytanią i Australią. Według japońskich urzędników rządowych, jeśli Filipiny zgodzą się na taką umowę, to jej zawarcie może nastąpić w ciągu roku.
Pomoc wojskowa Japonii dla Filipin ma na celu stopniowe rozszerzanie się i ewentualne uzbrojenie filipińskich sił zbrojnych. Admiral Kawano, były szef połączonego sztabu Japońskich Sił Samoobrony (SDF), powiedział, że oczekuje, iż Filipiny udostępnią Japonii swoje bazy wojskowe, na wzór współpracy z USA. To umożliwiłoby japońskim samolotom SDF patrolowanie Morza Południowochińskiego. Japonia planuje monitorować wody na wschód od Tajwanu z wyspy Yonaguni, oddalonej o około 100 kilometrów.
Wizyta prezydenta Filipin, Ferdinanda Marcosa Jr., w Japonii spotkała się z obietnicą wsparcia finansowego w wysokości 600 miliardów jenów na pomoc rozwojową i prywatne inwestycje. Spotkanie to miało miejsce po pierwszej wizycie japońskich myśliwców na Filipinach w grudniu, a także serii wysokiego szczebla spotkań wojskowych. Obserwowane były również ćwiczenia wojskowe amerykańsko-filipińskie, a ich straż przybrzeżna po raz pierwszy prowadziła wspólne szkolenia.
Eksperci uważają, że te działania mogą być kluczowym etapem w kierunku podpisania umowy o współpracy między Japonią a Filipinami. Jednak Japonia i Stany Zjednoczone starają się ostrożnie podchodzić do tych trójstronnych rozmów, biorąc pod uwagę wrażliwość Filipin w kontekście ich stosunków z Chinami.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.