Honor polskiej państwowej energetyki w ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy ponad 1 MW obroniła Polska Grupa Energetyczna, która dzięki uzyskanym gwarancjom sprzedaży energii zbuduje w woj. zachodniopomorskim trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 88 MW.
To jednak jedyny państwowy koncern energetyczny, który uruchomi nowe inwestycje w energetyce wiatrowej dzięki ostatniej aukcji. Pozostałe – Tauron, Energa i Enea – mimo zapowiedzi kierownictwa tych grup na temat zamiaru przechodzenia na mniej emisyjny miks wytwórczy, nie skorzystały z okazji, jaką dała ostatnia aukcja „wiatrowa”.
Największym wygranym tej aukcji miała być kontrolowana przez Dominikę Kulczyk prywatna Polenergia, jednak jej projekty na łączną moc 199 MW nie zostały zakwalifikowane do wsparcia z powodu zaoferowania cen za energię wyższych od cen, które zgłosiła konkurencja.
[powiazane1]
W tej sytuacji największym wygranym tej aukcji są polskie spółki należące do deweloperów wywodzących się z Niemiec.
Zaraz po podaniu wyników aukcji przez Urząd Regulacji Energetyki wygraną pochwaliło się Innogy, które uzyskało gwarancje sprzedaży energii dla farmy wiatrowej mającej powstać w Żukowicach na Dolnym Śląsku, której moc wyniesie 33 MW, a także dla większej farmy wiatrowej o mocy 52,2 MW w Dolicach w woj. zachodniopomorskim.
To jednak nie Innogy jest największym beneficjentem tej aukcji. Wsparcie dla projektów o większej mocy zabezpieczył wywodzący się również z Niemiec deweloper PNE, który w naszym systemie aukcyjnym uruchomi farmy wiatrowe o łącznej mocy 174 MW – chodzi o zlokalizowane w północnej części kraju projekty Jasna o mocy 132 MW oraz Barwice o mocy 42 MW. Obie inwestycje będą realizowane za pośrednictwem spółki WKN aktywnej na naszym rynku od roku 2008.
Budowa farm wiatrowych należących do PNE powinna rozpocząć się w najbliższych miesiącach. Uruchomienie farmy wiatrowej Barwice ma nastąpić jeszcze w 2019 r., a farmy wiatrowej Jasna rok później.
PNE podaje, że na pierwszą farmę wiatrową złoży się 14 turbin, co daje jednostkową moc 3 MW, a na drugą 39 turbin co daje nawet jeszcze większą jednostkową moc 3,4 MW.
Niemiecki deweloper już zapowiada przygotowanie kolejnych projektów wiatrowych, które mógłby zgłosić do następnych aukcji.
[powiazane2]
Dużym beneficjentem ostatniej aukcji jest też inny niemiecki deweloper WPD, który dzięki skutecznemu złożeniu ofert w systemie aukcyjnym zrealizuje projekty wiatrowe o łącznej mocy 102,5 MW. Złożą się na to projekty Jarocin-Koźmin o mocy 42,5 MW (17 turbin), Słupca-Kołaczkowo o mocy 45 MW (15 turbin), Jarocin Wschód o mocy 5 MW (2 turbiny) oraz Krotoszyn o mocy 10 MW (4 turbiny). Wszystkie farmy wiatrowe WPD mają rozpocząć produkcję energii do końca 2020 r.
– Podstawowa strategia WPD wchodzenia na rynki we wczesnym okresie i niepoddawania się w trudnych czasach znowu okazała się prawidłowa. Zawsze wierzyliśmy w polski rynek i utrzymywaliśmy tu nasz zespół – komentuje dr Hartmut Brösamle z WPD.
Niemiecki deweloper rozpoczął działalność w Polsce za pośrednictwem utworzonej w naszym kraju spółki WPD Polska w roku 2012. Do tej pory realizował projekty na łączną moc 250 MW, z czego wybudowano 20 MW.
To nie koniec listy niemieckich firm, które wygrały przeprowadzoną w listopadzie przez URE aukcję „wiatrową”. Na liście beneficjentów jest jeszcze polska spółka niemieckiego koncernu energetycznego E.ON, która do tej pory zrealizowała w naszym kraju farmy wiatrowe o łącznej mocy 160 MW.
W ostatniej aukcji spółka E.ON Energie Odnawialne zabezpieczyła gwarancje sprzedaży energii dla mniejszego projektu wiatrowego. Portal Gramwzielone.pl nie uzyskał odpowiedzi na pytanie dotyczące szczegółów tej inwestycji.
[powiazane3]
W aukcji, o której mowa, mogli wziąć udział wytwórcy energii elektrycznej w planowanych instalacjach wiatrowych lub fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW.
Liczba ofert, które wygrały aukcję, wyniosła 31, a średnia cena ważona z wszystkich wygranych ofert wyniosła 196,17 zł/MWh. Najniższa zgłoszona cena wyniosła 157,80 zł/MWh, a najwyższa, zakwalifikowana do wsparcia sięgnęła 216,99 zł/MWh.
Sprzedano ponad 41,996 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 8,238 mld zł.
Kolejna aukcja wiatrowo-fotowoltaiczna dla projektów o jednostkowej mocy ponad 1 MW ma się odbyć w tym roku.
Źródło: www.gramwzielone.pl