24 kwietnia, na terenach zakładów stoczniowych Korporacji Remontów i Budowy Statków w Gorodets, w obwodzie niżnonowogrodzkim, miało miejsce wodowanie okrętu szkoleniowego Nikołaj Kamow. W ceremonii wodowania uczestniczyli wysoko postawieni urzędnicy, w tym Dmitry Savin, dyrektor generalny Korporacji, kontradmirał Ilyas Shigapow oraz pułkownik Andrej Pakhomow.
Ta prototypowa jednostka projektu 14400, została zaprojektowana specjalnie do szkolenia załóg śmigłowców pokładowych rosyjskiej marynarki wojennej. Nazwano ją na cześć znanego radzieckiego konstruktora lotniczego, Nikołaja Iljicza Kamowa, twórcy śmigłowców w charakterystycznym układzie z przeciwbieżnymi wirnikami.
Projekt 14400, opracowany przez Centrum Architektury Marynarki Wojennej i Inżynierii Morskiej Baltsudoproekt na zlecenie Państwowego Centrum Badawczego Kryłowa (KSRC), wszedł w fazę realizacji 28 czerwca 2018 roku. Budowa, której zakończenie przewidziano na lipiec 2019 roku, napotkała na szereg przeszkód, które opóźniły jej ukończenie. W szczególności, trudności z przygotowaniem dokumentacji technicznej oraz niezbędne korekty projektu wstrzymały realizację budowy na kolejne lata.
Okręt ma długość 66,9 metra, szerokość 12,7 metra i zanurzenie 2,1 metra, co pozwala mu osiągnąć maksymalną prędkość 12 węzłów i zasięg 500 mil morskich. Wyposażony jest w lądowisko dla śmigłowców oraz system symulowania przechyłów. Na wyposażeniu jednostki znajduje się sprzęt do symulacji różnorodnych scenariuszy lądowania śmigłowców, w tym modeli Ka-27/29/31 oraz Ka-52, co jest kluczowe dla szkolenia pilotów w zmiennych warunkach pogodowych i operacyjnych.
Zastosowanie okrętu szkoleniowego wynika z konieczności dostosowania do nowych realiów taktycznych, jakie pokazała wojna na Ukrainie, podkreślając potrzebę zaawansowanego szkolenia w zakresie operacji lotniczych na morzu na współczesnym teatrze działań wojennych.
Oprócz roli szkoleniowej, Nikołaj Kamow będzie pełnić funkcje operacyjne, prowadząc misje patrolowe, które integrują działania szkoleniowe z operacyjnymi. Po zakończeniu prób morskich, okręt zostanie przekazany do 859 Centrum Użycia Bojowego i Przekwalifikowania Personelu Lotnictwa Marynarki Wojennej w Yeisk. Przyczyni się to do wzrostu gotowości bojowej rosyjskich sił morskich, stanowiąc kluczowy etap w jego eksploatacji, mający na celu zwiększenie gotowości bojowej rosyjskich sił morskich.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.