Francuska fregata udaremnia przemyt narkotyków na Oceanie Indyjskim
Opublikowane:
5 stycznia, 2023
Fot. Fregata Guépratte/Wikipedia
Francuska marynarka wojenna opublikowała film na Twitterze, pokazujący przejęcie narkotyków podczas rutynowego patrolu w północnej części Oceanu Indyjskiego.
27 grudnia fregata Guépratte typu La Fayette, patrolowała północno-zachodnią część Oceanu Indyjskiego. Okręt jest częścią wielonarodowych sił, które patrolują ten region. W trakcie rutynowego patrolu załoga okrętu zauważyła jednostkę dhow (statek rybacki używany w regionie Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego). Po krótkiej obserwacji uznano, że statek jest bezpaństwowy w wyniku czego wydano rozkaz zatrzymania i przeszukania jednostki.
Podczas przeszukania, na pokładzie statku dhow francuscy marynarze znaleźli blisko 500 kg heroiny i prawie 4 tony marihuany. Część narkotyków prawdopodobnie była przeznaczona na rynek europejski. Wartość skonfiskowanych narkotyków szacuje się na około 50 mln euro.
Przejęcie narkotyków na Morzu Arabskim odbyło się w ramach misji zwalczania nielegalnego handlu podejmowanej przez Combined Task Force 150 (CTF 150). CTF 150 jest jedną z trzech wielonarodowych sił operacyjnych wchodzących w skład połączonych Sił Morskich, których celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa morskiego w regionie poprzez zwalczanie nielegalnego handlu mogącego finansować działalność terrorystyczną lub przestępczą.
Fregata Guépratte ma 125 metrów długości, 14,4 metrów szerokości, 4,8 metra zanurzenia i 3 600 ton wyporności. Jednostkę oddano do użytku w 2001 roku. Okręt patroluje Zatokę Omańską i Zatokę Perską w ramach bezpośredniego wsparcia operacji AGENOR, morskiego komponentu inicjatywy pod przewodnictwem europejskim.
Okręt uzbrojony jest w wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Crotale oraz przeciwokrętowych Exocet. Oprócz tego fregata jest wyposażona w działo kaliber 100 mm oraz dwa działka kaliber 20 mm. Wsparcie lotnicze zapewnia jeden śmigłowiec.
Fregaty rakietowe typu La Fayette są francuskimi wielozadaniowymi fregatami rakietowymi, które znajdują się na wyposażeniu marynarki wojennej Arabii Saudyjskiej, Francji, Singapuru i Tajwanu.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.