Fot. Chińskie manewry w pobliżu Tajwanu/Terror_Alarm/X
Po demonstracyjnym pokazie siły ze strony Chin, Tajwan i Chiny ponownie znalazły się w centrum uwagi międzynarodowej. Myśliwce typu Su-30, Chengdu J-10 oraz Shenyang J-11 wkroczyły do tajwańskiej strefy identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i przekroczyły środkową linię Cieśniny Tajwańskiej, służącą jako nieoficjalny bufor między oboma państwami.
W ramach tej demonstracji siły, chińskie wojsko wysłało 45 samolotów wojskowych oraz dziewięć okrętów wojennych w bezpośredniej bliskości Tajwanu. Zdarzenie to nastąpiło po kontrowersyjnych decyzjach wiceprezydenta Tajwanu, Williama Lai, który niedawno odwiedził USA, co mogło zaniepokoić Pekin.
Nie można przejść obojętnie obok faktu, że 27 chińskich samolotów naruszyło ADIZ Tajwanu oraz przekroczyło strefę Cieśniny Tajwańskiej. W odpowiedzi Tajwan uruchomił systemy obronne i rozpoczął intensywną obserwację sytuacji.
Te działania zbiegły się z wizytą wiceprezydenta Tajwanu w Stanach Zjednoczonych, co mogło być interpretowane jako wsparcie USA dla Tajwanu. Biuro prezydent Tsai-Ing wen ostro skrytykowało postępowanie Chin, wskazując możliwy wpływ na nadchodzące wybory w Tajwanie.
Dla świata, chińskie działania stanowią wyraźny sygnał, przede wszystkim dla USA. Tajwan z kolei podkreśla swoje przywiązanie do sojuszników i dąży do wzmocnienia więzi oraz stabilizacji sytuacji w regionie.
Konflikt na linii Chiny-Tajwan ma długą historię, ale intensywność ostatnich działań sugeruje, że sytuacja staje się coraz bardziej napięta. W obliczu tak skomplikowanego kontekstu geopolitycznego niezwykle ważne jest śledzenie bieżących wydarzeń, analiza ich przyczyn i konsekwencji dla stabilności globalnej.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.