W sobotę przed południem studenci, ich rodziny, wykładowcy Akademii Morskiej i zaproszeni goście zebrali się na Wałach Chrobrego, gdzie znajduje się główna siedziba uczelni.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślił, że branża morska „ma ogromne znaczenie” i dynamicznie rozwija się na Pomorzu Zachodnim.
„Tutaj właśnie kończy się tor 12,5 m, który został pogłębiony ze Szczecina do Świnoujścia. To niezwykle ważna dla nas inwestycja, mająca ogromny wpływ na rozwój portów. To również budowa terminala kontenerowego, którą zamierzamy rozpocząć w Świnoujściu i cały obszar inwestycji, które będziemy realizować w zakresie rozbudowy portów” – mówił wiceminister infrastruktury.
Zwracając się do studentów podkreślił, że w przyszłości „będzie to jedno z waszych miejsc pracy”.
Premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości, odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego wskazał, że wierzy, iż w nowym roku akademickim nastąpi powrót do sposobu funkcjonowania uczelni znany sprzed pandemii, ze studiami opartymi na osobistym kontakcie i „współpracy w relacji mistrz-uczeń”.
„Już wkrótce będziemy mogli obserwować efekty opracowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki projektu nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dotyczącego tzw. pakietu wolności akademickiej. Wprowadzone tam zmiany gwarantują nauczycielom akademickim wolność nauczania, słowa i badań naukowych” – napisał premier.
Dodał, że jest przekonany, iż jest to „dokument kluczowy dla umocnienia autonomicznej debaty na uczelniach i zapewnienia swobodnego rozwoju nauki”.
„Misją uczelni jest prowadzenie badań naukowych, upowszechnianie prawdy oraz kształcenie umiejętności jej odkrywania. Prawda jest wartością, która definiuje tę instytucję. Ma ona moc jednoczącą. Może być fundamentem zgody i solidarności, także na poziomie społecznym” – napisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Wskazał, że „prawda jest również fundamentem wolności akademickiej”. „Chronienie i wspieranie wolnego od nacisków politycznych, rzetelnego i zgodnego z etyką prowadzenia wysokiej jakości badań naukowych, to jedno z kluczowych założeń polityki naukowej państwa” – wskazał w liście minister Czarnek.
Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie kpt. ż.w. prof. Wojciech Ślączka podkreślił, że tegoroczna inauguracja – z mniejszymi obostrzeniami pandemicznymi niż w zeszłym roku – „pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość”. „Zdalna praca i nauka ponownie zaczęły dawać nam się we znaki – nie tylko z powodu utrudnień technicznych i formalnych (…), ale przede wszystkim z powodu braku regularnego kontaktu ze sobą nawzajem” – powiedział rektor, wspominając ubiegły rok akademicki.
Jak zauważył, „to doskonały dowód na to, że życie akademickie, nauka i współpraca, to coś więcej niż realizacja programów kształcenia i rzeczowa wymiana informacji”. „To ludzie, którzy swoim działaniem, sposobem bycia i osobowością tworzą wspólnie społeczność” – zaznaczył.
Fot. Akademia Morska w Szczecinie
Studenci złożyli ślubowanie, w którym przyrzekali m.in. „zachować tradycję i obyczaje morskie”. Z towarzyszeniem Orkiestry Wojskowej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia przemaszerowali też przez Wały Chrobrego w uroczystej defiladzie.
Studia na Akademii Morskiej w Szczecinie w roku akademickim 2021/2022 rozpoczęło tysiąc osób, w tym 800 na studiach stacjonarnym pierwszego stopnia.
Uczelnia uruchomiła dwa nowe kierunki: inżynierię przemysłową i morskie elektrownie wiatrowe oraz teleinformatykę. Jak podano, największym zainteresowaniem kandydatów cieszyły się informatyka i mechatronika, mechanika i budowa maszyn w języku angielskim oraz nawigacja – po polsku i po angielsku.
Na przyszły rok AMS zapowiada uruchomienie kierunku automatyka i robotyka.
Autor: Elżbieta Bielecka/PAP