8 maja na Bałtyku odbyły się manewry okrętów polskiej Marynarki Wojennej z jednostkami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1), zorganizowana przez dowódcę zespołu zadaniowego komponentu morskiego ćwiczenia Anakonda-23. Ćwiczenie odbyło się na okręcie dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki, gdzie znajdował się sztab oficerów.
W trakcie ćwiczenia przeprowadzono manewry, które pozwoliły na sprawdzenie elastyczności sztabu komponentu morskiego oraz sprawności planowania działań w warunkach stale zmieniającej się sytuacji operacyjnej. Wspólne manewry pozwoliły na doskonalenie umiejętności załóg grup okrętów przeciwminowych do manewrowania w złożonych szykach. Sprawdzono także skuteczność rozwiązań w obszarze zaopatrywania okrętów na morzu, co potwierdza zdolności polskiej Marynarki Wojennej w tym zakresie na Morzu Bałtyckim.
Scenariusz tegorocznej edycji ćwiczenia Anakonda wpisuje się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Dlatego jednym z elementów manewrów są działania Marynarki Wojennej polegające na osłonie i obronie morskich szlaków komunikacyjnych, utrzymaniu panowania na morzu i niedopuszczeniu do blokady morskiej kraju.
W ramach ćwiczenia przeprowadzono także wymianę załóg, pozwalającą marynarzom, podoficerom i oficerom zapoznać się z praktyczną działalnością na okrętach innych bander, w tym na zapoznanie z procedurami w zakresie nurkowania czy zwalczania improwizowanych ładunków wybuchowych. Na zakończenie współpracy zrealizowano szereg manewrów i elementów wzajemnego współdziałania polskiego ORP Kontradmirał Xawery Czernicki oraz norweskiego HNoMS Nordkapp – okrętami dowodzącymi poszczególnymi grupami sił przeciwminowych.
Anakonda to kompleksowe ćwiczenie wojskowe, którego celem jest przetestowanie i doskonalenie umiejętności polskich i zagranicznych żołnierzy w zakresie działań obronnych i ofensywnych, a także koordynacji działań w ramach międzynarodowych sił zbrojnych. W ramach ćwiczenia przeprowadzane są manewry lądowe, powietrzne i morskie, symulacje walki elektronicznej oraz działania specjalne.
Ćwiczenie Anakonda to także okazja do wzmocnienia współpracy wojskowej z sojusznikami i partnerami Polski, a także do budowania więzi i zaufania między państwami. Jest to jedno z największych ćwiczeń wojskowych w Europie, a udział w nim pozwala żołnierzom zdobyć doświadczenie i wiedzę, które są niezbędne do skutecznego działania w warunkach realnego konfliktu.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.