FPSO to dosłownie „pływający punkt produkcji, przechowywania i załadunku” (floating production, storage and offloading), czyli jednostka, której zadaniem jest wydobycie, oczyszczenie, przechowywanie, a następnie przeładowanie ropy naftowej bądź gazu na jednostki transportowe. W przypadku Egina FPSO, ukończonego w 2017 roku i noszącego banderę Nigerii, chodzi o wydobycie z 44 podmorskich ujęć ropy naftowej. Są to najgłębiej eksploatowane złoża podmorskie w historii prowadzenia wydobycia na wodach terytorialnych Nigerii. Złoże to, odkryte w 2003 roku, nosi właśnie nazwę Egina.
[powiazane1]
Statek Egina FPSO powstał w stoczni Samsung Heavy Industries, ale duża część produkcji jego podzespołów odbywała się w Nigerii, siłami lokalnych poddostawców. W Afryce powstało i zostało zintegrowanych m.in. sześć z 18 modułów jednostki. Prace przeprowadzone w Nigerii objęły także 77 proc. roboczogodzin całego projektu. Był to pierwszy tak ambitny i złożony projekt stoczniowy w skali całego kontynentu. W efekcie powstała jednostka o pojemności brutto 220 tys. ton, długa na 330, szeroka na 60 metrów i zdolna do przechowywania 2,3 miliona baryłek ropy. Było to możliwe, ponieważ Samsung Heavy Industries stworzył wcześniej w Nigerii hub stanowiący centrum integracji jednostek tej klasy – jedyny taki na całym kontynencie.
[powiazane2]
Pole naftowe, na którym pracuje Egina FPSO, znajduje się na głębokości 1,6 km i ma być tutaj produkowane 200 tys. baryłek dziennie, co będzie stanowiło 10 proc. całego wydobycia w Nigerii. Rozpoczęcie jego eksploatacji kosztowało łącznie około 900 mln dolarów.
Podpis: ms