W niedzielne popołudnie, u wybrzeży zachodnich Indii, doszło do eksplozji na pokładzie chemikaliowca Fulda, który opuścił port Kandla po zakończeniu rozładunku metanolu. Do wybuchu doszło niedługo po wyjściu jednostki z portu, w rejonie kotweicowiska. Statek został poważnie uszkodzony, a cała załoga ewakuowana.
W artykule
Eksplozja na tankowcu Fulda i ewakuacja załogi w porcie Kandla
Po zakończeniu tego dnia (6 lipca) operacji rozładunku metanolu w terminalu Deendayal w porcie Kandla jednostka wyszła w morze, rozpoczynając rejs do Omanu. Około godziny 13:00 służby portowe otrzymały sygnał od pobliskiego statku stojącego na kotwicy, że na pokładzie chemikaliowca Fulda doszło do eksplozji.
Bugün Kandla Deendayal Limanı'nda bir kaza meydana geldi. Hong Kong bandıralı gemide, metanol kimyasalı boşaltımı sonrası bir patlama oldu. Gemide bulunan 21 mürettebatın tamamı güvende.
MT FULDA adlı bu gemi, 5 Temmuz'da Kandla'daki petrol iskelesi no. 2'ye ulaştı. Kimyasalı… pic.twitter.com/CqaL0GunM3
Na miejsce zdarzenia skierowano dwa holowniki oraz jednostkę przeznaczoną do usuwania zanieczyszczeń. Po dotarciu do chemikaliowca stwierdzono poważne uszkodzenia w obrębie przedniej części pokładu oraz przechył kadłuba sięgający około 22 stopni. Pomimo skali zniszczeń nie zaobserwowano ognia ani dymu, co potwierdziły również obserwacje z jednostek ratowniczych. O godzinie 19:00 kapitan podjął decyzję o ewakuacji załogi. Dwudziestu jeden marynarzy – obywatele Chin, Bangladeszu, Indonezji i Myanmaru – zostało bezpiecznie przetransportowanych do portu przez holownik Orchid Star.
Prawdopodobne przyczyny i działania służb
Wstępne ustalenia wskazują, że eksplozja mogła być skutkiem niewłaściwego odpowietrzania zbiorników po rozładunku metanolu. Fulda rozpoczęła procedurę „gas freeing”, czyli usuwania oparów łatwopalnych ze zbiorników ładunkowych. Podejrzewa się, że w zbiornikach mogła się nagromadzić łatwopalna mieszanina metanolu i powietrza, która uległa zapłonowi.
Choć na pokładzie chemikaliowca znajdowało się ponad 384 tony oleju opałowego, dotychczas nie odnotowano żadnego wycieku do morza. Służby zajmujące się zwalczaniem zanieczyszczeń pozostają jednak w gotowości, monitorując sytuację na miejscu zdarzenia.
Sytuacja na dzisiaj: dochodzenie trwa, Fulda na kotwicy
Zgodnie z informacjami lokalnych źródeł, Fulda nadal znajduje się w rejonie kotwicowiska w pobliżu portu Kandla, oczekując na ocenę techniczną. Indyjska Dyrekcja Generalna Żeglugi (DG Shipping) we współpracy z władzami portowymi prowadzi inspekcję na miejscu oraz analizuje procedury stosowane przez załogę podczas odpowietrzania zbiorników. Do chwili publikacji naszego tekstu nie potwierdzono oficjalnie przyczyn eksplozji na tankowcu.
Ryzyko w obsłudze chemikaliów i potrzeba rygorystycznych procedur
Choć członkom załogi udało się uniknąć ofiar, incydent uwypukla zagrożenia związane z przewozem i obsługą substancji łatwopalnych. Czynności takie jak „gas freeing” należą do standardowych procedur w żegludze chemicznej
Warto przypomnieć, że podobny przypadek miał miejsce w 2019 roku na tankowcu Stolt Groenland w Korei Południowej. Eksplozja podczas odpowietrzania zbiorników metanolu doprowadziła wówczas do poważnych zniszczeń i pożaru na jednostce.
Jednocześnie metanol zyskuje na znaczeniu jako alternatywne paliwo dla nowoczesnych statków, szczególnie w kontekście polityki dekarbonizacji żeglugi promowanej przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO). Oznacza to, że zastosowanie metanolu będzie coraz powszechniejsze, co wiąże się z koniecznością jeszcze większego rygoru w przestrzeganiu procedur bezpieczeństwa.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.