„PGNiG dokonuje zielonego zwrotu, idziemy w kierunku odnawialnych źródeł energii, zarówno tych klasycznych, jak wiatr i energia słoneczna, ale również w kierunku paliw alternatywnych, biometanu i wodoru. To przyszłość dla naszej grupy, te źródła zapewnią nam nowe źródła dochodów i dadzą większą stabilizację, dzięki nim spółka będzie bardziej odporna” – powiedział prezes Jerzy Kwieciński podczas telekonferencji.
Kluczowymi projektami realizowanymi przez w ramach budowy obszaru OZE będą m.in.:
– przejęcia projektów oraz stopniowe budowanie własnych kompetencji deweloperskich w obszarze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki;
– opracowanie modelu franczyzowego dla inwestycji w obszarze biometanu;
– przedsięwzięcia o charakterze badawczo-rozwojowym i innowacyjnym w obszarze wodoru i magazynowania energii.
W pierwszym kroku spółka planuje zamontować panele fotowoltaiczne w swojej warszawskiej siedzibie. Montaż ma odbyć się w sierpniu. Dodatkowo pod fotowoltaikę mają zostać przeznaczone grunty i dachy w terenowych oddziałach.
„Zbudujemy nawet 40 MW mocy na gruntach. Mamy także 125 tys. m2 dachów do dyspozycji” – powiedział wiceprezes Arkadiusz Sekściński.
„Na program przeznaczymy nawet do 4 mld zł wykraczające poza perpektywę strategii” – wskazał także.
PGNiG planuje poszukiwać do akwizycji gotowych projektów wiatrowych lub z pozwoleniem na budowę. Jest także zainteresowane projektami fotowoltaicznymi. Projekty będą funkcjonować w ramach odrębnego podmiotu zajmującego się energią odnawialną.
„Docelowo chcielibyśmy mieć portfel w wietrze i fotowoltaice o łącznej mocy do 900 MW. Na ukończeniu mamy też analizy dotyczące morskich farm wiatrowych” – powiedział także Sekściński.
„Już wcześniej deklarowaliśmy, że projekty możemy realizować z partnerami. Jeśli będą ciekawe propozycje to jesteśmy otwarci” – dodał Kwieciński.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.
Źródło: ISBnews