Wczoraj, w PGZ Stocznia Wojenna odbyła się delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej, której przewodniczył wiceminister Paweł Bejda. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.:
Paweł Bejda, Wiceminister Obrony Narodowej,
admirał Jarosław Ziemiański, Inspektor Marynarki Wojennej,
generał brygady Artur Kuptel, Szef Agencji Uzbrojenia,
pułkownik Krzysztof Komorowski, Dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej,
Jan J. Grabowski, Członek Zarządu PGZ SA,
Cezary Cierzan, Dyrektor Departamentu Technologii Morskich PGZ,
oraz inne ważne osoby z MON, Agencji Uzbrojenia i Marynarki Wojennej RP.
Podczas wizyty Prezes Marcin Ryngwelski, MBA, wraz z Członkinią Zarządu Beatą Koniarską zaprezentowali gościom postępy prac nad budową prototypowej fregaty Wicher, której stępka została położona 31 stycznia b.r.
Projekt ten realizowany w ramach programu MIECZNIK, stanowi kluczowy element modernizacji Marynarki Wojennej RP. To historyczne przedsięwzięcie ma na celu wzmocnienie potencjału obronnego Polski oraz promowanie krajowych technologii w sektorze morskim.
Fregaty MIECZNIK zostaną wyposażone w najnowocześniejsze systemy obrony powietrznej oraz zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Okręty te będą miały na pokładzie zaawansowane sensory i efektory, takie jak radar dozoru ogólnego NS50 i wielofunkcyjny system radiolokacyjny Sea Master 410.
Fot. PGZ
Jesteśmy na początkowym etapie realizacji programu MIECZNIK, który jest nie tylko ogromnym krokiem naprzód dla Marynarki Wojennej RP, ale także wyzwaniem, które przyczynia się do rozwoju naszego przemysłu stoczniowego. Budowa trzech nowoczesnych fregat to okazja, by pokazać światu, że Polska potrafi budować nowoczesne okręty wojenne. Dzięki ścisłej współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową i naszymI partnerami zagranicznymi oraz zaangażowaniu całego zespołu jesteśmy w stanie sprostać międzynarodowym standardom i wzmacniać naszą pozycję w sektorze okrętowym na arenie międzynarodowej.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.