Na pokładzie frachtowca, który przewrócił się do góry dnem w cieśninie między Bornholmem a szwedzkim miastem Ystad, było dwóch Duńczyków – potwierdził właściciel statku. Trwa akcja poszukiwawcza, prokuratura wszczęła dochodzenie.
Do kolizji dwóch statków towarowych, 90-metrowego brytyjskiego oraz 55-metrowego duńskiego, doszło w poniedziałek nad ranem we mgle. W wyniku zderzenia duńska jednostka przewróciła się i utrzymuje się na powierzchni do góry dnem. Frachtowiec nie przewoził towaru.
Jeden ze statków jest zarejestrowany w Danii, drugi – w Wielkiej Brytanii. „Wygląda na to, że statek duński przewrócił się do góry dnem. Na pokładzie znajdowały się dwie osoby, nie wiemy na razie, co się z nimi stało. Statek brytyjski natomiast nie doznał większego uszczerbku, jego załoga jest bezpieczna” – poinformowało JOC.
Według Sorena Hoja, szefa duńskiego armatora Hoy A/S, na zatopionym statku Karin Hoy było dwóch obywateli Danii.
Do wypadku doszło na szwedzkich wodach terytorialnych. Dania pomagała władzom szwedzkim w akcji ratunkowej. Z wyspy Bornholm zwodowano łódź ratunkową, a od strony duńskiego wybrzeża wysłano helikopter – podała Agencja Reutera.
W akcji ratunkowej uczestniczą jednostki szwedzkiego i duńskiego ratownictwa morskiego. „Wiemy, że z wody dobiegały krzyki. Brytyjski statek spuścił małą łódź ratowniczą, ale nikogo nie znaleziono” – przekazał Jonas Franzen ze Szwedzkiej Administracji Morskiej.
Jak poinformowała Szwedzka Straż Przybrzeżna w planach jest holowanie kadłuba do portu nieopodal szwedzkiego Ystad, a następnie sprawdzenie przy pomocy nurków jego wnętrza. Przeprowadzenie takiej operacji na otwartym morzu uznano za zbyt niebezpieczne.
Szwedzka prokuratura poinformowała o wszczęciu dochodzenia w sprawie „rażących zaniedbań w ruchu morskim”.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.