„Schemat jest uzgodniony w ramach Zjednoczonej Prawicy. Zgodnie z nim będzie wydane rozporządzenie atrybucyjne, które przyporządkuje poszczególne działy konkretnym ministrom oraz będzie zmieniona ustawa o działach” – powiedział PAP Dworczyk.
Ze schematu przekazanego przez Dworczyka na Twitterze wynika, że ministerstwo aktywów państwowych będzie odpowiedzialne za aktywa państwowe oraz gospodarkę złożami kopalnymi.
W resorcie edukacji i nauki znajdą się działy „oświata i wychowanie”, a także „szkolnictwo wyższe i nauka”.
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej będzie odpowiedzialny za finanse (budżet, finanse publiczne, instytucje finansowe) oraz za fundusze i politykę regionalną (rozwój regionalny, w tym fundusze UE).
Szef resortu klimatu i środowiska będzie odpowiadał za energię, gospodarkę wodną, klimat oraz środowisko.
W Kancelarii premiera będzie dział „informatyzacja” oraz „członkostwo RP w UE”.
W ministerstwie kultury, dziedzictwa narodowego i sportu pojawią się działy „kultura i ochrona dziedzictwa” oraz „kultura fizyczna” – będzie mu podlegał nowy urząd centralny: Rządowe Centrum Sportu.
Minister infrastruktury będzie odpowiadał za łączność, transport, żeglugę śródlądową, gospodarkę morską oraz rybołówstwo, w tym Główny Urząd Morski.
Z informacji przekazanej przez Dworczyka wynika, że w MON będzie dział „obrona narodowa”.
Z kolei w ministerstwie rodziny i polityki społecznej będą działy „rodzina” oraz „zabezpieczenie społeczne”.
W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi znajdą się działy „rolnictwo”, „rozwój wsi”, „rynki rolne”, „lasy państwowe”.
W przypadku resortu rozwoju, pracy i technologii będą to działy: „budownictwo”, „gospodarka”, „turystyka” oraz „praca”.
W ministerstwie sprawiedliwości będzie dział „sprawiedliwość”.
Natomiast w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji znajdą się działy „administracja publiczna”, „sprawy wewnętrzne” oraz „wyznania religijne i mniejszości”.
W MSZ znajdzie się jeden dział „sprawy zagraniczne”, a w ministerstwie zdrowia – „zdrowie”.
Nowy skład rządu premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w środę; liczba ministerstw zmniejszy się z 20 do 14. Część resortów zostanie zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony między nowe lub istniejące resorty.
Źródło: PAP