Rheinmetall dostarczy armaty małokalibrowe dla niemieckich fregat F126
Opublikowane:
22 listopada, 2022
Damen Naval wybrał niemiecki koncern Rheinmetall na dostawcę ośmiu artyleryjskich systemów obrony MLG27-4.0 dla fregat F126, które stocznia buduje dla niemieckiej marynarki wojennej.
Jak poinformowano, każda fregata będzie wyposażona w dwa systemy MLG27-4.0. Kontrakt zawiera opcję na kolejne systemy MLG27-4.0 dla dwóch dodatkowych jednostek. MLG27 4.0 to system kal. 27 mm który należy do nowej rodziny produktów SeaSnake RCWS produkowanych przez spółkę zależną Rheinmetall Waffe Munition GmbH z Unterlüß w Niemczech.
Jak podaje producent, głównym elementem zdalnie sterowanego MLG27 4.0 jest działko rewolwerowe BK-27M. Jego poprzednia wersja MLG-27 z armatą BK-27 jest używana w całej niemieckiej marynarce wojennej, w tym jako uzbrojenie dodatkowe na obecnych niemieckich fregatach typów F125, F124, F123, F122, korwetach typu K130, okrętach przeciwminowych typów 332 i 343, zaopatrzeniowcach typu Berlin i tendrach typu Elbe.
W porównaniu z poprzednimi modelami, nowy system MLG27-4.0 charakteryzuje się szeregiem innowacji technologicznych. Jest to wysoce zaawansowany okrętowy system artyleryjski wyposażony w kamery światła dziennego, czujniki podczerwieni i dalmierze laserowe, który może być zintegrowany z istniejącym okrętowym systemem dowodzenia, z pełnym uwzględnieniem wszystkich obowiązujących wymogów bezpieczeństwa IT i OT.
Ponadto jego nowa, w pełni cyfrowa architektura systemu umożliwia bezpośrednie oddziaływanie na współrzędne celów zewnętrznych w standardowym formacie WGS-84. Działo rewolwerowe kal. 27 mm może pracować w trybie jednostrzałowym, w regulowanych seriach (bursts) lub ognia ciągłego o szybkostrzelności do 1700 strzałów na minutę. Niewielka masa i możliwość prowadzenia ognia wg współrzędnych geograficznych, w połączeniu ze zintegrowanym śledzeniem celu, czynią z MLG27-4.0 efektywne uzbrojenie dla nowoczesnych okrętów.
Holenderska stocznia Damen Naval, główny wykonawca budowy nowej generacji fregat F126 niemieckiej marynarki wojennej, będzie ściśle współpracować z kluczowymi podwykonawcami Blohm+Voss Shipyards GmbH i Thales Netherlands B.V. przy projektowaniu i budowie czterech fregat.
Wszystkie cztery okręty zostaną zbudowane w całości w niemieckich stoczniach (w Wolgast, Kiel i Hamburgu), a pierwsza fregata ma zostać dostarczona w 2028 roku. Kontrakt pomiędzy Damen a niemieckim Federalnym Urzędem ds. Wyposażenia Bundeswehry, Technologii Informatycznych i Wsparcia Eksploatacyjnego (BAAINBw) zawiera opcję na dwie kolejne fregaty.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.