Torpeda z II wojny światowej została wydobyta z Zatoki Puckiej dzięki działaniom 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz Grupy Nurków Minerów z Gdyni. Ta operacja to tylko jedno z wielu zgłoszeń, które trafiają do Dyżurnej Służby Operacyjnej 8. FOW, zajmującej się usuwaniem niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej z wód Polski. Do głównych zadań Grupy Nurków Minerów należy również ratowanie wraków statków oraz wsparcie nurków ratownictwa wodnego.
Znaleziska z okresu II wojny światowej to powszechne zjawisko na terenie Polski, z czego wiele z nich stanowią przedmioty wybuchowe. Wiele osób zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne mogą być takie znaleziska, dlatego warto informować o ostatnim odkryciu. Mowa tutaj o ćwiczebnej torpedzie, którą wydobyto z Zatoki Puckiej. Działania przeprowadzili specjaliści z Grupy Nurków Minerów oraz załoga okrętu ORP Albatros z 13 Dywizjonu Trałowców. Dzięki ich profesjonalizmowi udało się bezpiecznie usunąć ten niebezpieczny przedmiot z wód polskiej zatoki.
Warto podkreślić, że Dyżurna Służba Operacyjna 8. FOW otrzymuje kilkadziesiąt zgłoszeń rocznie o podobnych znaleziskach. Każde zgłoszenie jest weryfikowane i sukcesywnie realizowane przez siły 12. lub 13. Dywizjonu Trałowców. Choć takie zgłoszenia są częstością, skuteczna praca Grup Nurków Minerów i Dywizjonów Trałowców zapewnia bezpieczeństwo wodniakom i mieszkańcom Polski.
Ważne jest również podkreślenie, że Polska jest podzielona na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów, w których pomagają one w usuwaniu przedmiotów wybuchowych i innych niebezpiecznych przedmiotów znajdowanych w wodach śródlądowych, rzekach, jeziorach i innych zbiornikach wodnych. Świnoujście posiada jedną grupę w 12 Dywizjonie Trałowców, a druga grupa stacjonuje w Gdyni w 13 Dywizjonie Trałowców. Dzięki takiej organizacji możliwe jest szybsze i sprawniejsze usuwanie niebezpiecznych przedmiotów z wód, co zwiększa bezpieczeństwo dla mieszkańców Polski.
Wraz z rozwojem technologii i wzrostem świadomości społecznej coraz więcej ludzi zgłasza niebezpieczne znaleziska. Dzięki temu Polacy mogą cieszyć się spokojnym i bezpiecznym korzystaniem z wód, a historia Polski pozostaje w bezpiecznej odległości od mieszkańców kraju.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.