Morska Farma Wiatrowa Baltica: PGE i Ørsted Wybierają firmę DNV do Certyfikacji
Opublikowane:
7 grudnia, 2023
Fot. Morska Farma Wiatrowa/AI
W ramach dążenia do zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności nadchodzących projektów morskich farm wiatrowych, Grupa PGE oraz Ørsted podjęły decyzję o współpracy z DNV. Jako globalny lider w dziedzinie zarządzania ryzykiem i certyfikacji, DNV został wybrany do nadzoru nad procesem certyfikacji kluczowych elementów konstrukcji farmy wiatrowej Baltica 2.
Projekt Baltica 2, który przewiduje instalację o mocy około 1,5 GW, ma za zadanie dostarczenie zielonej energii dla prawie 4 mln polskich gospodarstw domowych. W toku jest finalizacja kontraktacji wszystkich niezbędnych elementów takich jak morskie stacje transformatorowe, fundamenty, a także kable wewnętrzne i eksportowe.
Morska Farma Wiatrowa Baltica to największy morski projekt wiatrowy w Polsce pod względem mocy wytwórczych planowanych do zainstalowania. W tym roku sfinalizowaliśmy już kontraktację wszystkich elementów dla morskiej części projektu Baltica 2, którego oddanie do użytku planowane jest w 2027 roku. Kolejnym etapem był wybór firmy do certyfikacji projektu, w tym w zakresie zgodności projektowej i dopuszczenia do eksploatacji. Współpraca przy tym etapie z uznaną firmą z doświadczeniem w certyfikacji morskich projektów wiatrowych na całym świecie, z pewnością zapewni bezpieczeństwo i niezawodność eksploatacji największego projektu OZE w Polsce.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej
Z kolei Agata Staniewska, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Poland, w tonie pełnym optymizmu, zwraca uwagę na strategiczne znaczenie Baltica 2 dla polskiej gospodarki. Podkreśla, że certyfikacja przez DNV który jest największym towarzystwem klasyfikacyjnym na świecie to krok milowy w zarządzaniu ryzykiem i zapewnieniu niezawodnej eksploatacji farmy.
DNV, z siedzibą w ponad 100 krajach i zatrudniającym w Polsce ponad 700 specjalistów, zajmie się certyfikacją wszystkich kluczowych elementów Baltica 2. Obejmie to turbiny, stacje transformatorowe, fundamenty oraz systemy kablowe, wszystko zgodnie z międzynarodowymi standardami i lokalnymi przepisami.
Baltica 2 jest jednym z dwóch – obok Baltica 3 – etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Ørsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do końca 2029 roku. Inwestorów czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Baltica 2 i Baltica 3 utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW, która znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 5,5 mln gospodarstw domowych w Polsce.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.