[powiazane1]
Szef niemieckiej marynarki wojennej Wiceadmirał Andreas Krause powołał sztab sił morskich w znajdującym się północnym-wschodzie Niemiec mieście Rostock, gdzie budowana jest siedziba BMCC. Niemieccy oficerowie stanowią rdzeń małej komórki planistycznej, która zaoferuje swoje zdolności komponentowi wojskowemu NATO od momentu osiągnięcia pełnej zdolności operacyjnej w 2025 roku. Ten ruch, choć w dużej mierze symboliczny, jest czymś w rodzaju deklaracji ze strony niemieckich sił morskich, które po upadku Związku Radzieckiego skupiły swoją uwagę na operacjach o niskiej intensywności na bardziej odległych akwenach.
Ów działania związane są z pogorszeniem relacji państw Zachodu z Rosją w wyniku aneksji Krymu przez to państwo w 2014 roku, jak również postawą jej wojsk w pobliżu granic państw członkowskich NATO. Dochodzące raporty na temat wzmacniania rosyjskich sił zbrojnych na terenie Obwodu Kaliningradzkiego jeszcze bardziej potęgują napięcia.
[powiazane2]
– Północny Atlantyk i szeroko pojęta północna flanka powróciły w obszar naszego zainteresowania jako możliwy akwen operacyjny – powiedział Wiceadmirał Krause. – W ostatnim czasie znaczenie strategiczne Morza Bałtyckie urosło do poziomu niespotykanego od lat – dodał szef Deutsche Marine.
– Dla Niemiec Morze Bałtyckie stanowi wyjątkowe wyzwanie, ponieważ nigdzie indziej obrona kraju i sojuszników nie nakładają się na siebie w sposób tak oczywisty – stwierdził Sebastian Bruns, szef Centrum Strategii i Bezpieczeństwa Morskiego Uniwersytetu w Kilonii. – Jest to także obszar, w którym Niemcy, których rządy w rekcji na globalne kryzysy preferowały działania wspierające – lub zupełny brak działań – znalazły się w naprawdę trudnej sytuacji. Wygląda na to, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, czy Francja nie są tym akwenem zbyt zainteresowane – zauważył Bruns.
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację niemieckie władze starają się reagować odpowiednimi zakupami uzbrojenia. Przykładowo, planuje się budowę 4 nowych korwet zoptymalizowanych pod walkę na „zamkniętych i płytkich” wodach, a zatem warunkach, które spełnia właśnie Bałtyk.
Podpis: km