Niemieckie okręty wojenne w San Diego przed manewrami RIMPAC
Opublikowane:
10 czerwca, 2024
Fot. US Navy
Niemieckie okręty wojenne – fregata i okręt zaopatrzeniowy, wejdą we wtorek do San Diego, aby wziąć udział w największych na świecie manewrach RIMPAC na Indo-Pacyfiku.
Udział niemieckich okrętów wojennych
Niemieckie okręty wojenne wejdą do Zatoki San Diego we wtorek, zanim wyruszą na Hawaje na ćwiczenia Rim of the Pacific (RIMPAC) – największe na świecie odbywające się co dwa lata manewry na wodach Pacyfiku. W ćwiczeniach tych weźmie udział prawie 30 krajów, w których uczestniczyć będzie 40 okrętów nawodnych, w tym wiele jednostek US Navy bazujących w San Diego. RIMPAC, który rozpocznie się 26 czerwca, obejmie również udział trzech okrętów podwodnych, 14 narodowych sił lądowych oraz ponad 150 samolotów.
Deutsche Marine poinformowała, że we wtorek do San Diego przypłyną fregata Baden-Württemberg oraz okręt zaopatrzeniowy Frankfurt am Main (A 1412). Dokładny czas przybycia niemieckich jednostek nie został podany z uwagi na bezpieczeństwo. Niemiecka Deutsche Marine wybrała na tę okazję swoje najnowsze jednostki, które wyróżniają się zaawansowaniem w zakresie uzbrojenia i wsparcia bojowego.
Niemcy posiadają w swojej flocie wiele nowych i zmodernizowanych fregat, podczas gdy Stany Zjednoczone wycofały swoją ostatnią fregatę we wrześniu 2015 roku. Amerykańskie fregaty zostaną zastąpione przez przyszłe jednostki typu Constellation, które napotkały na problemy związane z niekompletnością prac projektowych, o czym pisaliśmy na naszym portalu. Nowe fregaty typu Constellation, oparte na włoskim projekcie FREMM, których budowa rozpoczęła się w 2022 roku, mają zastąpić wycofane jednostki. Oczekuje się, że US Navy zbuduje do 20 nowych fregat, z których część będzie stacjonować w San Diego.
Wejście niemieckich okrętów do San Diego i udział w manewrach RIMPAC podkreśla znaczenie międzynarodowej współpracy w dziedzinie obronności oraz przygotowań do operacji morskich na dużą skalę. Wizyta ta jest również okazją do pokazania potencjału niemieckiej floty, zaznaczenia swojej obecności daleko od Europy oraz wzmocnienia relacji między siłami zbrojnymi Niemiec i Stanów Zjednoczonych.
Manewry RIMPAC 2022
W 2022 roku manewry RIMPAC trwały do 4 sierpnia, obejmując swoim zasięgiem rejony Wysp Hawajskich i Południowej Kalifornii oraz ich okolice. W ćwiczeniach uczestniczyło 26 państw, w tym m.in.: Australia, Brunei, Kanada, Chile, Kolumbia, Dania, Ekwador, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Izrael, Japonia, Malezja, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Peru, Republika Korei, Filipiny, Singapur, Sri Lanka, Tajlandia, Tonga, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.
Kraje, które nie wysłały swoich okrętów, brały udział w elementach ćwiczeń lądowych, współdziałając w połączonych grupach dowodzenia i sztabu lub pełniąc role obserwatorów. W manewrach wzięło udział około 38 okrętów nawodnych, ponad 30 systemów bezzałogowych, dziewięć narodowych sił lądowych, cztery okręty podwodne oraz około 170 samolotów, demonstrując zaawansowane zdolności wojskowe i wspierając współpracę międzynarodową na rzecz bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku.
Demonstracja siły USA podczas RIMPAC
Manewry RIMPAC są nie tylko ćwiczeniem wojskowym, ale również nieoficjalną demonstracją siły. Waszyngton po raz kolejny wysyłał jasny sygnał, kto jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, wspierając prawnie, politycznie i militarnie chronione wartości. Ćwiczenia te są również odpowiedzią na manewry przeprowadzane przez Rosję, takie jak Wostok, które jak dotąd, odbywały się w podobnym czasie. RIMPAC promuje również bezpieczeństwo morskie, kluczowe dla pokoju i dobrobytu, poprzez zabezpieczenie morskich szlaków handlowych i ochronę głównych linii komunikacyjnych na Pacyfiku.
RIMPAC to największe na świecie odbywające się co dwa lata ćwiczenia, które mają na celu poprawę interoperacyjności pomiędzy siłami morskimi państw uczestniczących oraz wzmacnianie więzi między sojusznikami i partnerami z całego regionu Pacyfiku. Ćwiczenia te mają na celu zwiększenie zdolności wojskowych, w celu promowania wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku w obliczu rosnącego napięcia na linii USA-Chiny.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.