SAREX-24: Epizod morski – relacja z ćwiczeń ratowniczych
Opublikowane:
23 maja, 2024
Fot. Dowództwo Operacyjne RSZ
W poniedziałek, 20 maja, na akwenach Bałtyku Południowego przeprowadzono pierwszy epizod ćwiczenia taktyczno-specjalnego pk. SAREX-24. Scenariusz epizodu morskiego, realizowanego przez Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego (COM – DKM) w Gdyni, zakładał poszukiwanie i ratowanie załogi samolotu transportowego, który awaryjnie lądował na Zatoce Puckiej. Dodatkowo, ćwiczenia obejmowały zwalczanie zanieczyszczeń ropopochodnych na Zatoce Gdańskiej.
W artykule
Ćwiczenia pk. SAREX-24
20 maja rozpoczęły się ćwiczenia pod kryptonimem SAREX-24, które zakończą się 24 maja. Są to ćwiczenia taktyczno-specjalne, koncentrujące się na prowadzeniu akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. W manewrach biorą udział specjaliści ratownictwa morskiego i lotniczego z Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego (COM – DKM).
Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP oraz układu pozamilitarnego jako integralnych elementów systemu bezpieczeństwa państwa w zakresie ratownictwa lotniczego, morskiego i bojowego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.
Przebieg ćwiczeń SAREX-24
Działania ratownicze prowadzone były z wykorzystaniem sił powietrznych, nawodnych i lądowych. Koordynację operacji nadzorowało Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego, usytuowane w COM – DKM w Gdyni. W ramach ćwiczeń, na morze wysłano trzy okręty Marynarki Wojennej RP, w tym okręt ratowniczy ORP Lech, a także Lotniczy Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy LZPR5.
Fot. Dowództwo Operacyjne RSZ
Do akcji włączyły się również jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Urzędu Morskiego oraz Lotos Petrobaltic. W miejscu upadku samolotu zlokalizowano osobę uwięzioną pod wodą, którą podjęli nurkowie. Po akcji ratunkowej osoba została poddana dekompresji. Dzięki sprawnej współpracy służb, w tym Naziemnemu Zespołowi Poszukiwawczo-Ratowniczemu z Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi (PCK), udało się odnaleźć i udzielić pomocy pozostałym członkom załogi.
Akcja ratownicza i zwalczanie zanieczyszczeń
Marynarka Wojenna RP skutecznie zabezpieczyła rejon ćwiczeń, neutralizując zanieczyszczenia powstałe w wyniku rozszczelnienia zbiornika paliwowego samolotu. Do działań włączyły się również jednostki cywilne, które wspierały operacje ratownicze i zabezpieczające.
Epizod morski ćwiczenia SAREX-24 pokazał, jak ważna jest współpraca różnych służb w sytuacjach kryzysowych na morzu. Zaangażowanie i profesjonalizm wszystkich uczestników ćwiczeń pozwoliły na szybkie i skuteczne przeprowadzenie akcji ratowniczej oraz neutralizację zagrożeń ekologicznych.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.