25 lipca, w Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego (COM-DKM), odbyło się ważne spotkanie, podczas którego wiceadmirał Krzysztof Jaworski, Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego, w towarzystwie szefa Oddziału Operacyjnego COM-DKM, Tomasza Witkiewicza, spotkali się z dowódcami włoskich okrętów, które 24 lipca zawinęły do Portu Wojennego w Gdyni. Głównym celem tej wizyty było podziękowanie za misję niszczyciela rakietowego Caio Duilio, który w ciągu ostatnich miesięcy wzmocnił obronę polskiego wybrzeża.
Misja ITS Caio Duilio, włoskiego niszczyciela uzbrojonego w systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe, rozpoczęła się pod koniec maja, kiedy to okręt przybył na Bałtyk, aby wesprzeć obronę polskiego wybrzeża oraz ochronę kluczowej infrastruktury kraju. Ta wspólna operacja była efektem wcześniejszych ustaleń między ministrami obrony Polski i Włoch. Obecnie, misję kontynuować będzie włoska fregata ITS Antonio Marceglia, także znana ze swojej skuteczności w zwalczaniu okrętów podwodnych.
ITS Antonio Marceglia, to imponująca fregata typu Carlo Bergamini, zbudowana w ramach projektu europejskiej wielozadaniowej fregaty (FREMM) we współpracy francusko-włoskiej. Okręt wszedł do służby w 2019 roku i od tego czasu zdobył uznanie ze względu na swoje zaawansowane możliwości. Fregata ma 144,6 metra długości i wyporność wynoszącą 6 700 ton. Dzięki swojemu napędowi osiąga prędkość do 27 węzłów, a jej maksymalny zasięg wynosi 6 800 mil morskich. Załogę stanowi blisko 200 wykwalifikowanych oficerów i marynarzy.
Warto wspomnieć, że fregata ITS Antonio Marceglia jest wyposażona w najnowocześniejsze technologie, które umożliwiają skuteczną obronę i działania na morzu. Na uzbrojeniu okrętu znajdują się między innymi systemy wyrzutni pocisków MBDA Aster 15 i 30, działo morskie Leonardo Otobreda Vulcano, system artyleryjski obrony bezpośredniej Leonardo Oto Melara Davide/Strales, zdalne systemy uzbrojenia Leonardo Oto Melara/Oerlikon KBA, osiem pocisków przeciwokrętowych MBDA Teseo\Otomat Mk-2/A, dwie potrójne wyrzutnie Leonardo dla torped MU 90 oraz dwa systemy broni sonicznej. Dodatkowo, okręt jest wyposażony w hangar na dwa śmigłowce, co znacznie rozszerza jego możliwości operacyjne.
Podczas spotkania, wiceadmirał Krzysztof Jaworski, w imieniu Dowódcy Operacyjnego RSZ, serdecznie podziękował dowódcy ITS Antonio Marceglia za dotychczasową współpracę i wkład włoskiej Marynarki Wojennej w umacnianie bezpieczeństwa żeglugi na Bałtyku. Obie strony wyrazili gotowość do dalszej współpracy i wzmacniania bezpieczeństwa na morzu, co ma kluczowe znaczenie dla całego regionu. Misje takie jak ta podkreślają znaczenie współpracy międzynarodowej w utrzymaniu stabilności i bezpieczeństwa na Bałtyku i w Europie.
Tomasz Witkiewicz, szef Oddziału Operacyjnego COM-DKM, również dołączył do podziękowań i wyrazów uznania za wkład włoskich dowódców i ich zespołów w misji na Bałtyku. Takie spotkania między marynarkami wojennymi różnych krajów są nie tylko okazją do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk, ale także do umocnienia więzi międzynarodowej współpracy w zakresie bezpieczeństwa morskiego.
Wizyta dowódców włoskich okrętów w Gdyni z pewnością przyczyniła się do umocnienia więzi między Marynarkami Wojennymi obu krajów i stanowiła ważny krok w kierunku wspólnej obrony i współpracy morskiej.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.