22 lipca, w wyniku operacji przeprowadzonej przez członków Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), starzejący się tankowiec Betelgeuse został przejęty na wodach Zatoki Perskiej. Jak podała brytyjska agencja bezpieczeństwa Ambrey, załoga statku została aresztowana, a incydent miał miejsce około 60 mil morskich od wybrzeża Bushehr.
Tankowiec Betelgeuse, o numerze IMO 8706741, pływa pod banderą Republiki Togijskiej. Statek ma długość 75 metrów i szerokość 11 metrów. Przewożący ładunek oleju napędowego z Khor al Zubair w Iraku do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, stał się celem IRGC z powodu podejrzeń o udział w procederze przemytu paliwa.
Iran od lat zmaga się z problemem nielegalnego eksportu subsydiowanego paliwa, którego niska cena detaliczna na rynku krajowym jest znacząco niższa od ceny hurtowej za granicą. Proceder ten przyciąga nielegalne podmioty, które kupują paliwo lokalnie poniżej wartości rynkowej, a następnie sprzedają je po pełnej cenie w krajach sąsiednich, generując olbrzymie zyski.
IRGC, w wydanym oświadczeniu, potwierdziło, że Betelgeuse był „systematycznie angażowany w przemyt paliwa” i jego przejęcie odbyło się zgodnie z nakazem sądowym. To działanie wpisuje się w szereg wcześniejszych akcji IRGC mających na celu zwalczanie tego rodzaju przestępczości.
Przejęcie tankowca Betelgeuse, choć wydaje się być rutynową operacją organów ścigania, wzbudziło znaczne zainteresowanie w mediach społecznościowych, prowadząc do licznych spekulacji. Ambrey jednak podkreśla, że jest to typowe działanie związane z egzekwowaniem prawa, a nie element gry politycznej, jak ma to miejsce w przypadku przejmowania zachodnich tankowców.
Iran wielokrotnie wykorzystywał przejęcia statków jako środek nacisku w negocjacjach politycznych, jednak w tym przypadku, według Ambrey, chodzi o walkę z rozprzestrzenionym problemem przemytu paliwa, który staje się coraz większym wyzwaniem dla irańskich władz.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.